Все буде Україна!

Тариф на електроенергію для населення залишається на рівні 1,68 грн за кВт.год

Тариф на електроенергію для населення залишається на рівні 1,68 грн за кВт.год

25-03-2021
За ініціативою Міністерства енергетики Уряд продовжив дію механізму покладення спеціальних обов'язків (ПСО) для побутових споживачів на ринку електроенергії на один місяць. Відповідну постанову 24 березня прийнято на засіданні Кабінету Міністрів. Відтак, тариф на електроенергію для населення залишається на рівні 1,68 грн за кВт.год.

Найближчим часом міністерство та інші державні інституції, що мають пряме чи опосередковане відношення до процесу споживання електроенергії населенням, продовжать працювати над  діджиталізованою системою, яка допоможе державі захищати вразливих споживачів  зокрема на ринку електроенергії, що в свою чергу має дозволити проаналізувати різні варіанти подальшого ціноутворення, повідомляється на Урядовому порталі.

Діючий зараз для населення єдиний фіксований тариф – 1,68 грн/кВт.год – був запроваджений урядом з 1 січня 2021 року у зв’язку із тим, що Регулятор (НКРЕКП) підвищив тарифи на розподіл та передачу електроенергії.

Прийнята постанова уточнює порядок застосування єдиної фіксованої ціни на електроенергію для населення. По-перше, документ чітко визначає категорії споживачів та цілі споживання електроенергії, для яких діє фіксована ціна. По-друге, постанова встановлює коефіцієнти розрахунку ціни за наявності дво- або тризонного лічильника. Раніше ці питання регламентувалися постановою НКРЕКП №220 від 26 лютого 2015 року “Про встановлення тарифів на електроенергію, що відпускається населенню”.

Цими кроками фактично усувається правова прогалина між Законом України «Про ринок електричної енергії» та підзаконними актами, яка виникла після скасування НКРЕКП відповідної постанови. Про звуження категорій споживачів не йдеться: навпаки, до колективних побутових споживачів із пільговою ціною та можливістю встановлення диференційованого тарифу додаються мешканці гуртожитків.

Крім того, постанова скасовує вимогу про граничну ціну покриття собівартості електроенергії для ДП «НАЕК «Енергоатом» та ПрАТ “Укргідроенерго”. Це дасть змогу ДП «НАЕК «Енергоатом» та ПрАТ “Укргідроенерго” забезпечити протягом дії ПСО продаж електроенергії Гарантованому покупцю в обсягах, необхідних для покриття потреб побутових споживачів.

Зазначені зміни затверджено постановою Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до Положення про покладення спеціальних обов’язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії”.

Довідково:

ПСО – спеціальні обов’язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії.  Відповідно, державні компанії, зокрема ДП «НАЕК «Енергоатом» та ПрАТ «Укргідроенерго», мають продавати частину виробленої електроенергії для потреб населення за фіксованою ціною, нижчою за ринкову. Так, ДП «НАЕК «Енергоатом» має відпускати близько 50% виробленої електроенергії за ціною 15 коп./кВт.год без ПДВ, а ПрАТ «Укргідроенерго» - 30%  виробленої електроенергії за ціною 1 коп./кВт.год без ПДВ.

Поділитися: