Інновації

Світові економічні тренди демонструють об’єктивну необхідність забезпечення інноваційності розвитку підприємства як стимулу його виживання у глобальному конкурентному середовищі. В сучасних умовах стратегія інноваційного розвитку стає вирішальним фактором успіху, що дозволяє забезпечити лояльність стейкхолдерів компанії і стабільно високі економічні результати.

У цьому контексті Укргідроенерго приділяє значну увагу впровадженню у виробничу діяльність технічних, управлінських та організаційних інноваційних рішень, які є передумовою для стійкого розвитку підприємства. В компанії впровадження інновацій у виробництво відбувається системно і послідовно, з акцентом на оптимізацію бізнес-процесів

Інновації

Експлуатація, будівництво та реконструкція

Інноваційні процеси – невід’ємна частина виробничої діяльності Укргідроенерго. Починаючи з 1996 року компанія проводить масштабну реконструкцію основного та допоміжного обладнання на ГЕС і ГАЕС.

Основна мета – продовження експлуатаційного ресурсу гідроелектростанцій Товариства, підвищення їх потужності, а також зростання рівня безпеки експлуатації. Додаткові ефекти - підвищення якості електроенергії та зниження собівартості її виробітку.

В процесі реконструкції обладнання на гідроелектростанціях компанії впроваджується низка інноваційних технічних рішень:

змінюється конструкція робочого колеса, що унеможливлює потрапляння турбінної оливи в річку, а також застосовується вдосконалена конструкція лопатей робочого колеса та лопаток напрямного апарату, за рахунок чого досягається підвищення ККД гідроагрегату.

В ході реконструкції флагмана української гідроенергетики – ДніпроГЕС, застосовується метод збирання статора генератора в «кільце», індукційний метод спаювання стрижнів статора генератора та новий клас ізоляції обмотки статора генератора, що значно поліпшує його експлуатаційні характеристики.

В ході реконструкції гідроелектростанцій відбувається заміна високовольтних повітряних вимикачів на елегазові та заміна оливонаповненого пожежонебезпечного обладнання трансформаторів напруги та струму підстанцій на елегазове. Використання елегазового обладнання розширює можливості управління роботою гідроагрегатів та підвищує безпеку їх експлуатації.

Серед впроваджених інновацій - заміна оливонаповненого пожежонебезпечного обладнання КРУ на вакуумне, заміна кабелів на кабелі з ізоляцією, яка не підтримує горіння, заміна станційних аккумуляторних батарей відкритого типу на герметичні.

На станціях компанії відбувається впровадження агрегатних системи вібраційного контролю, які в майбутньому, після напрацювання бази даних, дозволять перейти від запланованих ремонтів до ремонтів за станом. Окрім того, відбувається перехід на цифрове управління систем захистів, регулювання, збудження, управління та сигналізації гідроагрегатів, а також впровадження управління ресурсами компанії на базі системи SAP ERP.

Нині Укргідроенерго реалізує унікальний проєкт – будівництво Дністровської гідроакумулюючої станції, яка з виходом на проєктні показники стане найпотужнішою ГАЕС у Європі. Спорудження потужної гідроакумулюючої станції на Дністрі насамперед дасть можливість використовувати надлишки дешевої нічної електроенергії для закачування води в насосному режимі на високі позначки у верхню водойму і спрацювання її в генераторному режимі в години пік для виробітку гостродефіцитної пікової електроенергії.

Під час будівництва Дністровської ГАЕС застосовуються технічні рішення, які базуються на передових досягненнях науки й техніки у відповідності до міжнародних стандартів.

Для забезпечення електричного зв’язку ГАЕС з Об’єднаною енергосистемою України, проєктом передбачено спорудження унікального розподільчого пристрою номінальною напругою 330 кВ з елегазовою ізоляцією. Комплексний розподільчий пристрій було вироблено на заводі ABB Switzerland Ltd (Цюріх, Швейцарія). Доставка обладнання здійснювалась автотранспортом безпосередньо з заводу у Швейцарії. Загальна вага доставленого устаткування склала 212,035 тон.

Для проведення пофазних високовольтних випробувань на монтажний майданчик станції з-за кордону була доставлена унікальна високовольтна випробувальна лабораторія.

 

Інновації

В ході будівництва Дністровської ГАЕС застосовуються інноваційні програмні розробки для систем управління гідроагрегатами, контроллером КРПЕ 330 кВ, загальностанційним контроллером. Програмування контроллерів здійснено за допомогою програмно-технічного комплексу «Ovation» від компанії Emerson. Комплекс забезпечує оптимальні режими роботи технологічного обладнання за обраними критеріями, а також підвищує ефективність роботи обслуговуючого персоналу за рахунок отримання достовірної інформації про перебіг технологічного процесу та стану обладнання.

Довкілля вода

ДОВКІЛЛЯ

Одним з напрямків діяльності Укргідроенерго є покращення стану водосховищ шляхом подачі кисню в потік води, що проходить через ГЕС - так звана аерація річкової води.

Ця технологія, інноваційна для гідроенергетики України, знаходиться на етапі експериментальних і конструкторських досліджень. Наслідком аерації води стане покращення умов життєдіяльності рослин і тварин в придонному шарі водосховищ, а також зменшення задух живих організмів та збільшення самовідновлювальної спроможності р. Дніпро, особливо в місцях впливу мегаполісів та на природоохоронних територіях.

У своїй екологічній політиці, яка є частиною Стратегії КСВ компанії, Укргідроенерго виходять з того, що кожен об’єкт гідроенергетики є частиною дуже складного комплексу гармонійної взаємодії між людиною і природою.

Компанія підтримує необхідність збереження та відтворення природних екосистем і спрямовує свої зусилля на екологізацію сучасного виробництва електроенергії.

Довкілля вода

Пріоритетні проекти

Укргідроенерго безперервно працює над вдосконаленням управління бізнес-процесами в компанії, впроваджуючи інноваційні розробки.

Серед пріоритетних проєктів – встановлення гібридних систем для підвищення ефективності роботи Укргідроенерго в умовах приєднання української енергетичної системи до загальноєвропейської енергосистеми ENTSO-E.

Проєкт передбачає встановлення акумуляторних батарей та фотоелектричних панелей на багатьох генеруючих об’єктах компанії і спрямований на покращення показників діяльності та розширення низки допоміжних послуг, які компанія надає українському ринку електроенергії. Таким чином, проєкт надасть підтримку в інтеграції зростаючої кількості відновлюваної енергії, яка підключається до української енергетичної мережі та сприятиме приєднанню української енергетичної системи до ENTSO-E.

В той же час, в рамках проєкту буде подовжено термін служби турбін Укргідроенерго та скорочено експлуатаційні витрати шляхом зменшення навантаження на обладнання в процесі запуску та надання допоміжних послуг. Фотоелектричні генеруючі панелі збільшать надійність надання допоміжних послуг шляхом забезпечення альтернативного джерела енергії в умовах низького рівня води та у випадках обмеженого її використання.

Для встановлення акумуляторних батарей та сонячних панелей було визначено чотири станції компанії. Кожен об’єкт включає різний склад систем накопичення/сонячних систем, що визначається розміром та кількістю блоків ГЕС, споживанням на власні потреби станцій, трансформаторами підстанцій та підключенням до мережі тощо. Серед станцій, які беруть участь у проєкті - Київська ГАЕС (46 МВт накопичення та установка PV сонячної електростанції потужністю 10.6 МВт), Канівська ГЕС (3 x 22 МВт накопичення та установка PV потужністю 13.5 МВт), Кременчуцька ГЕС (60 МВт накопичення та установка PV потужністю 6.5 МВт) та Середньодніпровська ГЕС (25 МВт накопичення та установка PV потужністю 5.3 МВт).

Таким чином, загальна потужність встановленої системи накопичення становить 197 МВт, а загальна потужність сонячних панелей - 35.9 МВт.

Інноваційні проекти

В рамках проєкту також заплановано встановлення цинк-повітряної системи накопичення потужністю 15 МВт та установки PV сонячної електростанції потужністю 28 МВт на Дністровській ГАЕС, де система накопичення, яка заряджається від фотоелектричної установки, використовуватиметься для зарядки міських електромобілів за спеціальним низьким тарифом, таким чином, сприяючи зменшенню вуглецевих викидів від міського транспорту та виконуючи соціально важливу функцію.

Для оптимізації бізнес-процесів на роздрібному ринку електричної енергії компанія також планує використовувати малі системи розподілу (МСР), які застосовуватимуться для врегулювання відносин з Операторами системи розподілу, що використовують мережі Товариства для розподілу/передачі та транзиту електроенергії у власні мережі та у мережі субспоживачів.