Світові економічні тренди демонструють об’єктивну необхідність забезпечення інноваційності розвитку підприємства як стимулу його виживання у глобальному конкурентному середовищі. В сучасних умовах стратегія інноваційного розвитку стає вирішальним фактором успіху, що дозволяє забезпечити лояльність стейкхолдерів компанії і стабільно високі економічні результати.
У цьому контексті Укргідроенерго приділяє значну увагу впровадженню у виробничу діяльність технічних, управлінських та організаційних інноваційних рішень, які є передумовою для стійкого розвитку підприємства. В компанії впровадження інновацій у виробництво відбувається системно і послідовно, з акцентом на оптимізацію бізнес-процесів
Експлуатація, будівництво та реконструкція
Інноваційні процеси – невід’ємна частина виробничої діяльності Укргідроенерго. Починаючи з 1996 року компанія проводить масштабну реконструкцію основного та допоміжного обладнання на ГЕС і ГАЕС.
Основна мета – продовження експлуатаційного ресурсу гідроелектростанцій Товариства, підвищення їх потужності, а також зростання рівня безпеки експлуатації. Додаткові ефекти - підвищення якості електроенергії та зниження собівартості її виробітку.
В процесі реконструкції обладнання на гідроелектростанціях компанії впроваджується низка інноваційних технічних рішень:
змінюється конструкція робочого колеса, що унеможливлює потрапляння турбінної оливи в річку, а також застосовується вдосконалена конструкція лопатей робочого колеса та лопаток напрямного апарату, за рахунок чого досягається підвищення ККД гідроагрегату.
В ході реконструкції флагмана української гідроенергетики – ДніпроГЕС, застосовується метод збирання статора генератора в «кільце», індукційний метод спаювання стрижнів статора генератора та новий клас ізоляції обмотки статора генератора, що значно поліпшує його експлуатаційні характеристики.
В ході реконструкції гідроелектростанцій відбувається заміна високовольтних повітряних вимикачів на елегазові та заміна оливонаповненого пожежонебезпечного обладнання трансформаторів напруги та струму підстанцій на елегазове. Використання елегазового обладнання розширює можливості управління роботою гідроагрегатів та підвищує безпеку їх експлуатації.
Серед впроваджених інновацій - заміна оливонаповненого пожежонебезпечного обладнання КРУ на вакуумне, заміна кабелів на кабелі з ізоляцією, яка не підтримує горіння, заміна станційних аккумуляторних батарей відкритого типу на герметичні.
На станціях компанії відбувається впровадження агрегатних системи вібраційного контролю, які в майбутньому, після напрацювання бази даних, дозволять перейти від запланованих ремонтів до ремонтів за станом. Окрім того, відбувається перехід на цифрове управління систем захистів, регулювання, збудження, управління та сигналізації гідроагрегатів, а також впровадження управління ресурсами компанії на базі системи SAP ERP.
Нині Укргідроенерго реалізує унікальний проєкт – будівництво Дністровської гідроакумулюючої станції, яка з виходом на проєктні показники стане найпотужнішою ГАЕС у Європі. Спорудження потужної гідроакумулюючої станції на Дністрі насамперед дасть можливість використовувати надлишки дешевої нічної електроенергії для закачування води в насосному режимі на високі позначки у верхню водойму і спрацювання її в генераторному режимі в години пік для виробітку гостродефіцитної пікової електроенергії.
Під час будівництва Дністровської ГАЕС застосовуються технічні рішення, які базуються на передових досягненнях науки й техніки у відповідності до міжнародних стандартів.
ДОВКІЛЛЯ
Одним з напрямків діяльності Укргідроенерго є покращення стану водосховищ шляхом подачі кисню в потік води, що проходить через ГЕС - так звана аерація річкової води.
Ця технологія, інноваційна для гідроенергетики України, знаходиться на етапі експериментальних і конструкторських досліджень. Наслідком аерації води стане покращення умов життєдіяльності рослин і тварин в придонному шарі водосховищ, а також зменшення задух живих організмів та збільшення самовідновлювальної спроможності р. Дніпро, особливо в місцях впливу мегаполісів та на природоохоронних територіях.
У своїй екологічній політиці, яка є частиною Стратегії КСВ компанії, Укргідроенерго виходять з того, що кожен об’єкт гідроенергетики є частиною дуже складного комплексу гармонійної взаємодії між людиною і природою.
Компанія підтримує необхідність збереження та відтворення природних екосистем і спрямовує свої зусилля на екологізацію сучасного виробництва електроенергії.
Пріоритетні проекти
Укргідроенерго безперервно працює над вдосконаленням та розвитком потужностей, впроваджуючи інноваційні розробки.
Серед пріоритетних проєктів є реалізація Проєкту «Підвищення стійкості енергосистеми для європейської інтеграції енергомережі (Встановлення гібридних систем з виробництва електроенергії в ПрАТ «Укргідроенерго»)» за фінансуванням Міжнародного банку реконструкції та розвитку та Фонду чистих технологій в межах забезпечення підтримки синхронізації з європейською електричною мережею та декарбонізації енергетичного сектору.
Проєкт передбачає встановлення гібридних систем накопичення на п’яти генеруючих об’єктах Компанії і спрямований на покращення показників діяльності та розширення низки допоміжних послуг, які Компанія надає українському ринку електроенергії. Таким чином, Проєкт надаватиме підтримку в інтеграції зростаючої кількості відновлюваної енергії, яка підключається до української енергетичної мережі.
Гібридні системи накопичення електроенергії збільшать надійність надання допоміжних послуг шляхом забезпечення альтернативного джерела енергії в умовах низького рівня води та у випадках обмеженого її використання та забезпечить маневреність, швидкість реагування блоків надання допоміжних послуг .
Для встановлення систем зберігання електроенергії визначено п’ять гідроелектростанцій Компанії:
Кожен об’єкт включає різний склад систем зберігання електроенергії/сонячних систем, що визначається розміром та кількістю блоків ГЕС, споживанням на власні потреби станцій, трансформаторами підстанцій та підключенням до мережі тощо.
- 2306