Наші втрати
Війна завдала глибоких ран енергетичній системі України. Одним із найболючіших ударів став підрив Каховської ГЕС у червні 2023 року — масштабна екологічна й техногенна катастрофа, наслідки якої важко осягнути. Тисячі гектарів землі опинилися під водою, інфраструктура була зруйнована, а загальні збитки, за даними ООН, перевищили $14 мільярдів.
На ГЕС і ГАЕС Укргідроенерго ворог випустив понад 150 ракет, що позбавило країну 45% гідроенергетичних потужностей. Та попри це, працівники галузі не здаються — вони працюють, захищають та відновлюють.
Захисники енергетичного фронту
Від початку війни чимало працівників Укргідроенерго стали до лав Збройних Сил України. Інженери, електрики, машиністи, охоронники полишили свій звичний уклад, щоб захищати рідну землю. Деякі з них віддали за Україну найдорожче — своє життя.
Ми схиляємо голови перед пам’яттю загиблих героїв, які на щиті повернулися з поля бою:
• Антон Фелось, охоронник окремої команди відомчої воєнізованої охорони Середньодніпровської ГЕС;
• Олександр Романенко, електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування 5-го розряду електротехнічного цеху філії «Каскад Київських ГЕС і ГАЕС»;
• Микола Козак, інженер з охорони праці Дністровської ГЕС;
• Віктор Богдан, маляр Каховської ГЕС;
• Михайло Шундрій, слюсар з ремонту гідротурбінного устаткування машинного цеху Дністровської ГАЕС;
• Ігор Препелиця, охоронник загону ВВО Дністровської ГАЕС;
• Едуард Голенок, електромонтер Дністровської ГАЕС;
• Володимир Шуйван, охоронник загону відомчої воєнізованої охорони Дністровської ГАЕС.
Щиро дякуємо тим, хто продовжує боронити країну. Ви — опора України!
Війна змусила тимчасово призупинити експорт електроенергії, звузивши можливості ГЕС і ГАЕС постачати електроенергію у сусідні країни. Масовані обстріли створили безпрецедентні виклики для енергетичної галузі, яка зосередила всі сили на забезпеченні внутрішніх потреб, особливо в найскладніші зимові місяці.
Роль гідроенергетики у ОЕС
24 лютого 2022 року рівно опівночі Україна відімкнула свою енергосистему від енергетичних систем росії та білорусі. Перехід в ізольований режим, узгоджений із двома сусідніми країнами, спочатку планувався як експеримент із 24 до 27 лютого. Проте він став критично важливим кроком, адже за кілька годин після цього розпочалося повномасштабне військове вторгнення росії.
Навіть під постійним прицілом ворога, гідроенергетика залишається опорою енергосистеми України забезпечуючи аварійні та балансуючі потужності у разі необхідності. ГЕС і ГАЕС неодноразово компенсували втрати під час масованих обстрілів. Наприклад, у травні 2023 року під час аварії в Об’єднаній енергосистемі гідроелектростанції стабілізували ситуацію, запобігши масштабному блекауту.
Попри втрати, Укргідроенерго працює над відновленням інфраструктури після обстрілів. У планах компанії — відбудова Каховського гідровузла після деокупації, модернізація інших станцій, а також впровадження інноваційних рішень для зміцнення енергетичної безпеки України.
Навіть у часи війни компанія не зупиняє реалізацію стратегічних проєктів: реконструкцію ГЕС, будівництво Канівської ГАЕС, розвиток інфраструктури для виробництва водню. Завдяки тісній співпраці з міжнародними партнерами ці ініціативи зміцнюють енергетичний потенціал країни й наближають її до відновлення та процвітання.
Майже 4000 днів російської агресії, 1000 днів великої війни. З лютого 2022 року енергетична галузь зазнала значних втрат, але залишилася фундаментом енергосистеми. Завдяки стійкості працівників, підтримці партнерів та стратегічним планам, Україна має всі шанси не лише відновити, а й модернізувати свої об'єкти, забезпечуючи енергетичну незалежність у майбутньому.
Пресслужба Укргідроенерго
- 31