Про те, що таке синдром відкладеного життя та про трансформації психіки за рік повномасштабної війни розповідає психологиня Укргідроенерго Мирослава Казимирець.
- Як змінилось сприйняття людей за рік повномасштабного вторгнення?
- Протягом цього складного року ми всі прожили різні етапи психічного сприйняття від розпачу і страху, надії та адаптації до психологічного зростання. Фактично, можно говорити про те, що ми перейшли до формату життя «тут і зараз», а замість думок і очікувань, що може чи не може статися, кожен сконцентрувався на своїх діях, поточних справах, тому, що відбувається в моменті.
- Поясність, насамперед, що таке синдром відкладеного життя? Як з цим боротися?
- Ми вже раніше в своїх публікаціях писали про синдром відкладеного життя, адже саме на етапі адаптації до ситуації це явище спостерігалося найбільше.
В першу чергу, важливо сказати, що відкладати життя на потім, чекати слушного або ідеального моменту було частою тенденцією і до війни, яка тільки загострилася. Адже дозволяти собі радощі стало складно, з огляду на кількість болю і страждань. Але зараз особливо важливо зрозуміти і пам'ятати, що самий вдалий час для щасливого життя, для радості, для любові це тут і зараз. І це те, за що ми боремось щодня як на передовій, так і в тилу.
- Чи нормально те, що я звик/ла до війни?
- Нормально те, що ми адаптувалися до нових умов та реалій життя. Це не є звичкою, але це є умовою нашої реальності, яку ми прийняли. Саме прийняття нових правил і умов дає можливість не витрачати сили на супротив, на заперечення, а направляти їх на підтримку життя.
- Що робити, коли розумієш, що ти у відносній безпеці та маєш продовжувати жити, але все здається не на часі?
- Тут важливо задатися питанням, що саме не на часі і спробувати проаналізувати це завдяки критичному мисленню, а також звернути увагу чи це набута тенденція, чи вона спостерігалася і до війни. Крім того, наші захисники постійно говорять про те, що найбільша вдячність за їх щоденний вклад - це наша можливість жити максимально нормальним життям.
- Як подолати хвилювання через невизначеність майбутнього. Яких правил варто дотримуватися зараз, аби покращити свій емоційний стан?
- Перш за все потрібно мінімізувати об’єми інформації, яку ви «переробляєте» за день, звести її до мінімуму. Це як дієта.
По-друге, коли ви виконаєте першу пораду, у вас через деякий час сам по собі зміниться настрій на позитивніший та оптимістичний, відчуєте більше сил. І ви зможете направити їх на конструктивні дії для себе та навколишніх.
Якщо ви відчуваєте, що вам погано, що ви не в змозі впоратися самостійно, не відкладайте візит до фахівця Разом ви зможете знайти багато стратегій, які допоможуть бути більш стійкими.
- Чимало людей говорять про те, що відчувають провину, через те, що нібито продовжують жити звичним життям. Як боротися з цим?
- З цим не потрібно боротися. Важливо змістити фокус уваги на власне життя, адже почуття провини за зовнішні обставини часто є небажанням проживати своє життя, бачити те, що відбувається. Важливо робити те, що можеш, допомагати чим можеш і продовжувати жити, адже іноді саме дозволити жити буває складніше всього.
Р.S: Пропонуємо звернутися до попередніх публікації, які команда психологів робила протягом цього року - всі ці поради і рекомендації не втратили своєї актуальності.
Пресслужба Укргідроенерго
- 128