Подальше зростання виробництва та споживання електроенергії на півдні України без створення додаткових маневрових потужностей призведе до «обвалу» енергосистеми і масових тривалих відключень («блекаутів»). Про це йдеться у Звіті з оцінки впливу на довкілля проєкту будівництва Каховської ГЕС-2.
Тому експерти вважають, що необхідно будувати електростанцію або сховище енергії, які зможуть давати додатковий струм у «пікові» (найнапруженіші за рівнем споживання) години доби. Найбільш оптимальним варіантом вирішення проблеми є будівництво ще однієї ГЕС в тілі греблі Каховського водосховища. Хоча розглядалися й інші варіанти.
«За нашими висновками, у якості маневруючих потужностей найкраще підходить саме будівництво Каховської ГЕС-2. Сонячні та вітрові електростанції гарантій не дають, бо перші не працюють вночі, а другі – в штиль. Подолати цю проблему могло би будівництво так званого акумуляторного водосховища: поки є сонце і вітер, туди б закачували воду. Треба додаткова енергія – воду спускають через електротурбіни», – розповів GreenPost керівник групи експертів, яка готувала Звіт з оцінки впливу на довкілля (ОВД) проєкту будівництва Каховської ГЕС-2, кандидат біологічних наук Сергій Щербак.
Але біля Каховської ГЕС побудувати таке сховище практично неможливо, стверджує він.
«Ще одним варіантом створення маневрових потужностей може стати будівництво парогазової установки. Але аналіз показав, що її енергія буде дуже дорогою. Тому й було запропоновано наростити потужності існуючої ГЕС. На одній із ділянок земляної дамби, яка підпирає водосховище, буде врізано будівлю нової ГЕС та турбіни», – повідомив експерт.
Звіт з ОВД майбутнього будівництва та роботи станції був обговорений з усіма зацікавленими сторонами, у тому числі з місцевими громадами. Висловлені зауваження передані проєктувальникам для розробки додаткових заходів з мінімізації негативних впливів проєкту.
Попри певні недоліки, саме запланована Каховська ГЕС-2 виглядає наразі найбільш реалістичним та привабливим варіантом збалансування енергосистеми півдня України. Але останнє слово у питанні «будувати/не будувати» – за владою. Думка громадськості та висновки вчених мають за законом не обов’язковий, а рекомендаційний характер.
Джерело: GreenPost
Автор: Олег Листопад
- 127