ПрАТ «Укргідроенерго» ініціювало підготовку та разом з багатьма екологічними організаціями, фахівцями Міністерства екології та природних ресурсів розробило документ під назвою «Правила експлуатації водосховищ Дністровського каскаду», який дозволить збалансувати інтереси всіх сторін та врегулювати питання користування водними ресурсами р. Дністер, включаючи питання співпраці з республікою Молдова. Про це в коментарі для ExPro повідомив заступник директора Департаменту стратегічного розвитку та планування реалізації проектів «Укргідроенерго» Сергій Кучер.
«Цей документ врегулює багато водних питань з Молдовою на найближчу перспективу. Орієнтовно, він буде до кінця року переданий на затвердження в Міністерство екології», - сказав він. За його словами, «Укргідроенерго» виступило замовником підготовки даного документу, його розробником став ПрАТ «Укргідропроект».
«Процес підготовки Правил модерують фахівці Мінекології, вони бачили першу редакцію цього документу… Цей документ буде обов’язковий для виконання всіма водокористувачами», - сказав Кучер, додавши, що крім міністерства в розробці прийняли участь ряд природозахисних організацій.
«У цьому питанні немає опонентів, тут всі зацікавлені. При розробці цього документу був дуже активним «Національний екологічний центр», молдовська сторона. Також нещодавно ми отримали рекомендації Глобального екологічного фонду і скоро планується завершальне засідання», - зазначив він. Також Кучер повідомив, що в цьому документі, в його остаточній редакції буде визначений той обсяг води, який буде передаватися з території України на територію республіки Молдова.
Як повідомлялося раніше, «Укргідроенерго» тривалий час веде переговори з молдовською стороною щодо питання сумісного використання водного ресурсу р. Дністер. Сторони мають зважено врегулювати обсяг води, який подається з української частини річки в Молдову для того, щоб забезпечити ресурсом, як Молдову, так і територію України (наприклад, Одеську обл), яка лежить нижче за течією. Раніше повідомлялося, що при досягненні згоди Україна та Молдова мають підписати відповідну міжурядову угоду, яка також дозволить врегулювати статус використання Дністровського водосховища і його схилів, через які безпосередньо проходить державний кордон. Досягнення домовленостей дозволить раціонально використовувати ресурси Дністра та забезпечити більш ефективну роботу Дністровського гідровузла (Дністровських ГЕС-1,2 та Дністровської ГАЕС).
Дмитро Сидоров, кореспондент ExPro
- 82