Дністровська ГЕС

Дністровська ГЕС розташована на південному заході України на р. Дністер. Поряд зі станцією на правому березі ріки, разом з будівництвом ГЕС, виросло місто енергетиків - Новодністровськ.

Основною особливістю споруд Дністровської ГЕС є будівля руслового типу, що сприймає відносно високий напір (до 55м) з водозливами над машинним залом - це дозволило відмовитись від будівництва окремої водозливної греблі.

Греблею Дністровської ГЕС створено водосховище, максимальна глибина якого складає 54 м. Воно дозволяє здійснювати сезонне регулювання стоку Дністра.

Основними завданнями Дністровського водосховища є забезпечення компенсуючими попусками водопостачання, зрошення земель, боротьба з повенями та вироблення електроенергії.

Історія будівництва

Початок будівництва Дністровського комплексного гідровузла.

Укладання першого метра кубічного бетону.

Пуск 1-го гідроагрегату.

Завершення будівництва основних гідротехнічних споруд Дністровської ГЕС.

Завершення будівництва шести гідроагрегатів Дністровської ГЕС.

1972 рік

прийнято рішення Ради Міністрів СРСР про початок будівельних робіт на Дністровському комплексному гідровузлі

1973 рік

розпочато підготовчі робіти на Дністровському комплексному гідровузлі і організація Дирекції будівництва ДКГВ.

1975 рік

розпочато роботи на основних спорудах ДКГВ.

1977 рік

відбулось перше перекриття Дністра із спрямуванням вод ріки через прогони тимчасового мосту.

1978 рік

укладено перший кубометр бетону в будівлю ГЕС-1 (із загального об'єму близько 720 тис.м3). 1981 рік, 24 жовтня - друге перекриття Дністра із спрямуванням вод ріки через агрегатні секції агрегатів № 5 і № 6. 1981 рік, листопад - початок наповнення Дністровського водосховища з попуском санітарної витрати.

1981 рік

у грудні введено в дію гідроагрегати № 1 і № 2.

1982 рік

у січні організовано Дністровський комплексний каскад ГЕС і ГАЕС на базі Дирекції будівництва ДКГВ.

1982 рік

введено в дію гідроагрегатіи № 3 і № 4.

1983 рік

введено в дію гідроагрегати № 5 і № 6, досягнуто проектної встановленої потужності 702 МВт.

1987 рік

бетонні і земляні споруди напірного фронту зведені до проектних відміток, рівень води в Дністровському водосховищі практично досяг відмітки нормального підпірного рівня.

Станція сьогодні

Будівля ГЕС-1 є русловою, сполученою, водозливного типу, має відкритий водозлив над машинним залом. Вона складається з трьох двохагрегатних секцій, кожна шириною 51м і довжиною 75м. Висота будівлі - 80м. Ширина кожного з двох вхідних та вихідних отворів проточної частини турбін 7.5м. Щитова стінка верхнього б'єфа обслуговується двома козловими кранами вантажопідйомністю 2 х 200тс, нижнього б'єфа- мостовим краном вантажопідйомністю 2 х 30тс.

З боку правого берега до першої секції будівлі ГЕС прилягає блок монтажного майданчика, який складається з напірної секції і секції монтажного залу. В напірній секції розташовані приміщення адміністративно-господарчого призначення, затворосховище верхнього б'єфа, трансформаторна майстерня та інше. Секція монтажного залу включає в себе виробничі приміщення і майданчики для приймання обладнання, його монтажу та ремонту.

Головні підвищуючі трансформатори встановлені з боку нижнього б'єфа уздовж службового автопроїзду.

Водозливний фронт ГЕС-1 має 12 прогонів шириною по 7.5м і розрахований на пропускання 11280м3 /с води.

Через водозлив і працюючі агрегати ГЕС при форсованому підпірному рівні скидається розрахункова витрата 13260 м3 /с (0.01% забезпеченості).

Основні характеристики

В будівлі ГЕС-1 встановлені шість гідроагрегатів з поворотно-лопатевими турбінами і вертикальними синхронними генераторами зонтичного виконання загальною встановленою потужністю 702 МВт. Машинний зал обслуговується двома мостовими кранами вантажопідйомністю по 250тс.

Схема електричних з'єднань виконана блоками по 2 гідроагрегати в кожному. Гідрогенератори № 1, № 2 через генераторні вимикачі приєднані до трансформатора потужністю 250 МВа і далі через високовольтний елегазовий вимикач до першої системи збірних шин відкритого розподільчого пристрою 110кВ, два других блоки-по аналогічній схемі - до ВРП-330кВ.

Для зв'язку ВРП-330кВ та ВРП-110 кВ використовуються два автотрансформатори зв'язку номінальною потужністю по 200 МВА кожний.

Від ВРП-330кВ в енергосистему відходять три повітряних лінії, від ВРП-110/кВ - шість.

Реконструкція

В 1997 році розпочато реконструкцію основного обладнання і гідротехнічних споруд ГЕС, в процесі реконструкції:

встановлено шість елегазових вимикачів з номінальним струмом відключення 100кА в схемі розподільчого пристрою генераторної напруги 13.8кВ та два високовольтних елегазових вимикачі (виробництва французської фірми "ALSTOM") на напругу 330кВ в мережі під'єднання головних трансформаторів Бл.№2 та Бл.№3 ;

виконана заміна обладнання схем автоматики, захисту і сигналізації гідроагрегатів та верхнього рівня управління ГЕС системами на базі мікропроцесорної техніки виробництва фірми "CEGELEC". На всіх шести гідроагрегатах впроваджена система діагностики і контролю температурного та вібраційного стану опорних вузлів турбіни та гідрогенератора, що дозволяє оперативно виявити і в автоматичному режимі локалізувати порушення динамічного стану конструкцій гідроагрегату.

В 2007 році розпочалась реалізація II черги реконструкції Дністровської ГЕС.

Передбачено проведення реконструкції всіх гідроагрегатів у необхідному обсязі, заміна основного електротехнічного обладнання ВРП-330/110 кВ, реконструкція гідромеханічного обладнання та гідротехнічних споруд, впровадження автоматизованих систем контролю за станом споруд та обладнання. Реалізація комплексу протипожежних заходів та архітектурно-планувальних рішень.

Основними цілями реконструкції є продовження терміну експлуатації основного обладнання, підвищення його експлуатаційної надійності, поліпшення якості виробництва електроенергії, виконання сучасних вимог охорони навколишнього середовища, покращення екологічних параметрів, створення сучасних умов праці у відповідності з чинними нормативними документами.

Проект Правил експлуатації водосховищ Дністровського каскаду ГЕС і ГАЕС