Все буде Україна!

Дністровська ГЕС

Дністровська ГЕС знаходиться на південному заході України на р. Дністер. Поряд зі станцією на правому березі ріки, разом з будівництвом ГЕС, з’явилося на карті місто енергетиків - Новодністровськ.

Дністровська ГЕС - унікальна за комплексним призначенням, конструктивними особливостями, компоновочними рішеннями, складом і конструкцією обладнання. 

Греблею Дністровської ГЕС створено водосховище. Воно дозволяє здійснювати сезонне регулювання стоку Дністра. Основними завданнями Дністровського водосховища є забезпечення компенсуючими попусками водопостачання, зрошення земель, боротьба з повенями та вироблення електроенергії.

 

Історія будівництва

Початок будівництва Дністровського комплексного гідровузла.

Укладання першого метра кубічного бетону.

Пуск 1-го гідроагрегату.

Завершення будівництва основних гідротехнічних споруд Дністровської ГЕС.

Завершення будівництва шести гідроагрегатів Дністровської ГЕС.

1972 рік

прийнято рішення Ради Міністрів СРСР про початок будівництва на Дністровському комплексному гідровузлі.

1973 рік

розпочато підготовчі роботи на Дністровському комплексному гідровузлі і організація Дирекції будівництва ДКГВ.

1975 рік

розпочато роботи на основних спорудах ДКГВ.

1977 рік

відбулось перше перекриття Дністра із спрямуванням вод ріки через прогони тимчасового мосту.

1978 рік

укладено перший кубометр бетону в будівлю ГЕС-1 (із загального об'єму близько 720 тис.м3). 1981 рік, 24 жовтня - друге перекриття Дністра із спрямуванням вод ріки через агрегатні секції агрегатів № 5 і № 6. 1981 рік, листопад - початок наповнення Дністровського водосховища з попуском санітарної витрати.

1981 рік

у грудні введено в дію гідроагрегати № 1 і № 2 встановленою потужністю по 117 МВт кожен.

1982 рік

у січні організовано Дністровський комплексний каскад ГЕС і ГАЕС на базі Дирекції будівництва ДКГВ.

1982 рік

введено в дію гідроагрегати № 3 і № 4.

1983 рік

введено в дію гідроагрегати № 5 і № 6, досягнуто проєктної встановленої потужності 702 МВт.

1987 рік

бетонні і земляні споруди напірного фронту зведені до проєктних відміток, рівень води в Дністровському водосховищі практично досяг відмітки нормального підпірного рівня - 121,00 м.

Станція сьогодні

Будівля ГЕС-1 є русловою, сполученою, водозливного типу, бо має відкритий водозлив над машинним залом. Вона складається з трьох двохагрегатних секцій, кожна шириною 51 м і довжиною 75 м. Висота будівлі - 80 м. Ширина кожного з двох вхідних та вихідних отворів проточної частини турбін 7.5 м. Щитова стінка верхнього б'єфа обслуговується двома козловими кранами вантажопідйомністю 2 х 200тс, нижнього б'єфа - мостовим краном вантажопідйомністю 2 х 30тс.

З боку правого берега до першої секції будівлі ГЕС прилягає блок монтажного майданчика, який складається з напірної секції і секції монтажного залу. В напірній секції розташовані приміщення адміністративно-господарчого призначення, затворосховище верхнього б'єфа, трансформаторна майстерня та інше. Секція монтажного залу включає в себе виробничі приміщення і майданчики для приймання обладнання, його монтажу та ремонту.

Головні підвищуючі трансформатори встановлені з боку нижнього б'єфа уздовж службового автопроїзду.

Водозливний фронт ГЕС-1 має 12 прогонів шириною по 7.5 м і розрахований на пропускання 11280 м3/с води.

Через водозлив і працюючі агрегати ГЕС при форсованому підпірному рівні скидається розрахункова витрата 13260 м3/с (0.01% забезпеченості). 

Кам’яно-земляна гребля максимальною висотою 60м і загальною довжиною по гребеню 870 м насипана із місцевих матеріалів і по довжині розділена будівлею ГЕС на лівобережну та правобережну.

Основні характеристики

 

В будівлі ГЕС-1 встановлені шість вертикальних гідроагрегатів з поворотно-лопатевими турбінами і синхронними генераторами зонтичного виконання, загальна встановлена потужність яких складає 702 МВт. Машинний зал обслуговується двома мостовими кранами вантажопідйомністю по 250тс.

Для зв'язку ВРП-330кВ та ВРП-110 кВ використовуються два автотрансформатори зв'язку номінальною потужністю по 200 МВА кожний.

Від ВРП-330кВ в енергосистему відходять три повітряних лінії, від ВРП-110/кВ - шість.

Реконструкція

В 1997 році розпочато реконструкцію основного обладнання і гідротехнічних споруд ГЕС, в процесі реконструкції:

встановлено шість елегазових генераторних вимикачів з номінальним струмом відключення 100 кА в схемі розподільчого пристрою генераторної напруги 13.8 кВ та два високовольтних елегазових вимикачі (виробництва французької фірми "ALSTOM") на напругу 330 кВ в мережі під'єднання головних трансформаторів Бл.№2 та Бл.№3 ;

виконана заміна обладнання схем автоматики, захисту і сигналізації гідроагрегатів та верхнього рівня управління ГЕС системами на базі мікропроцесорної техніки виробництва фірми "CEGELEC". На всіх шести гідроагрегатах впроваджена система діагностики і контролю температурного та вібраційного стану опорних вузлів турбіни та гідрогенератора, що дозволяє оперативно виявити і в автоматичному режимі локалізувати порушення динамічного стану конструкцій гідроагрегату.

В 2007 році розпочалась реалізація II черги реконструкції Дністровської ГЕС.

Передбачено проведення реконструкції всіх гідроагрегатів у необхідному обсязі.

Виконано реконструкцію основного і допоміжного електротехнічного обладнання ГЕС та
ВРУ-330/110 кВ:
- впроваджено сучасні цифрові тиристорні системи збудження 6-ти генераторів;
- замінено електрогідравлічні регулятори швидкості на всіх 6-ти гідроагрегатах новими цифровими регуляторами швидкості;
- замінено систему управління гідроагрегатів Дністровської ГЕС;
- встановлено елегазові вимикачі 35, 110 та 330 кВ, трансформатори напруги 110 та 330 кВ, трансформатори струму 35, 330 кВ, ОПН 35, 110, 330 кВ;
- замінено обладнання блочних щитів власних потреб 0,4 кВ 1Н, 2Н, 3Н разом із трансформаторами та збірками;
- замінено обладнання КРУ-10 кВ, ЗРУ-10 кВ, щитів постійного струму і акумуляторних батарей;
- замінено високовольтні вводи на блочних трансформаторах Т-1, Т-2 та АТ-2 з відновленням ізоляційних властивостей масла трансформаторів з шеф монтажем та визначенням залишкового ресурсу трансформаторів;
- замінено на цифрову апаратуру протиаварійної автоматики та релейного захисту ПЛ-330кВ; резервних захистів та ПРВВ блоків №1,2,3; резервних захистів генераторів Г1-Г6;

Проводиться реконструкція гідромеханічного обладнання та гідротехнічних споруд.

Впроваджено автоматизовану систему контролю за станом споруд та обладнання.
Основними завданнями реконструкції є продовження терміну експлуатації основного обладнання, підвищення його експлуатаційної надійності, поліпшення якості виробництва електроенергії, виконання сучасних вимог охорони навколишнього середовища, покращення екологічних параметрів, створення сучасних умов праці у відповідності з чинними нормативними документами.

ЕКСКУРСІЇ

Відвідати Дністровську ГЕС, або будь-яку іншу станцію у містах, де розташовані філії компанії Укргідроенерго, можна попередньо домовившись з керівництвом про дату, час та програму відвідин (адреси філій доступні на сайті в розділі «Контакти»). Всі екскурсії для організованих груп школярів та студентів ‒ безкоштовні!

КОНТАКТИ ФІЛІЇ «ДНІСТРОВСЬКА ГЕС»

Директор: Вячеслав Клим

адреса: 60236, Україна, Чернівецька область,м. Новодністровськ

телефон:

+38 03741 36 033

+38 03741 36 033

електронна пошта канцелярії:

[email protected]

карта:

Переглянути фото та відео станції можна у фотогалереї та відеоархіві.

Проект Правил експлуатації водосховищ Дністровського каскаду ГЕС і ГАЕС