Все буде Україна!

Київська ГАЕС

Київська ГАЕС – перша в країнах СНД гідроакумулююча електростанція, яка знаходиться на правому березі Дніпра на відстані 2,5 км від Київської ГЕС. ГАЕС споруджена для збільшення пікової потужності в об’єднаній енергосистемі України, сприяння рівномірному навантаженню теплових та атомних станцій. Станція входить до структури філії «Каскад Київських ГЕС і ГАЕС».

Історія будівництва

Загальний вигляд Київської ГАЕС з нижнього б’єфу

Машинний зал з розташованими в ньому генераторами

Загальний вигляд станції зі сторони напірних водопроводів

Вид на Київське водосховище

1963 рік

Початок будівництва Київської ГАЕС. Побудовані підводна частина будівлі ГАЕС та монтажного майданчика.

1964 рік

Наповнення водосховища Київської ГЕС. 

1970 рік

Введений в роботу перший гідроагрегат ГАЕС.

1972 рік

Завершення будівництва. Введений в роботу останній, шостий, гідроагрегат ГАЕС.

 

Станція сьогодні

Технічні характеристики

Будівля ГАЕС сполучена з верхнім басейном 6 напірними залізобетонними та металевими трубопроводами діаметром 3,8 м.

Верхній басейн, створений на висоті 70 м над рівнем Київького водосховища з корисним обсягом – 3,7 млн куб.м, куди в період нічного зниження енергоспоживання в енергосистемі закачується вода. Спрацьовується верхня водойма ГАЕС у вечірні години під час найбільшого енергоспоживання в енергосистемі. Площина дзеркала – 0,67 кв. км, довжина 1,45 км. Глибина спрацювання – 6,7 м. Нижнім водосховищем є Київське море.

Нижнім водосховищем являється Київське море.

Основні характеристики

До складу основних об'єктів ГАЕС входять: верхній гідроакумулюючий басейн, будівля електростанції, монтажний майданчик. В будівлі ГАЕС встановлено 6 вертікальних гідроагрегатів. Три агрегати потужністю по 41,5 МВт з радіально осьовими турбінами і три з насос-турбінами потужністю по 37 МВт в генераторному режимі і по 43 МВт в насосному.

Встановлена потужність ГАЕС 235,5 МВт, в насосному – 135 МВт. Працюючи в насосному режимі ГАЕС за 6 годин наповнює верхній басейн.

Середньорічне виробництво електроенергії 147,0 млн. кВт.год. Середньорічне споживання електроенергії – 248,0 млн. кВт.год. Розрахунковий напір – 65,0 м. Максимальний скид – 400 куб.м/с.

Реконструкція

Вже на початковій стадії експлуатації насос-турбінних агрегатів виникли ускладнення через значну вібрацію лопаток напрямного апарату. Вібрація у різних точках гідроагрегату навіть з оптимальним відкриттям напрямного апарату досягла вище дозволеної.

Вібраційні дослідження головних насос-турбінних гідроагрегатів Київської ГАЕС виявили необхідність реконструкції гідротурбінного обладнання.

В 1987-1989 р.р. виконана реконструкція насос- турбінного обладнання, а саме:

  • встановлено нове робоче колесо з реконструкцією камери робочого колеса;
  • замінені лопатки напрямного апарату та його регулююче кільце;
  • встановлені нові сервомотори напрямного апарату;
  • встановлено масляний турбінний підшипник замість гумового;
  • встановлена нова кришка турбіни.

Після проведення зазначеної реконструкції вібраційні характеристики гідроагрегатів знизилися до норми. Була підвищена номінальна потужність насосотурбінного агрегату в генераторному режимі з 33,4 Мвт до 37 Мвт.

Одночасно була виконана заміна механічних регуляторів швидкості типу РМ-100 на всіх гідроагрегатах на сучасні електрогідравлічні регулятори типу ЕГР-21М-100-11. Це значно підвищило надійність керування гідроагрегатами.

з 1997 до 2002 рр. проведена реконструкція електротехнічного обладнання і встановлено:

  • 9 елегазових (замість масляних) вимикачів 10,5 кВ;
  • додатково 2 блочних елегазових вимикачі 110 кВ;
  • на всіх агрегатах і блоках сучасні системи захисту;
  • новий силовий трансформатор на блоці №1.

На Київській ГАЕС в 2010-2014 рр. проведено реконструкцію гідроагрегатів - двигунів із заміною обмотки статора. Замінені регулятори швидкості, системи збудження на всіх гідроагрегатах, системи керування . Проведено реконструкцію технологічного обладнання станції (пневматичного господарства, системи регулювання), встановлені нові комірки на обладнанні власних потреб 10 кВ з заміною кабельних мереж. Змонтована і налагоджена система частотного пуску гідроагрегатів ГД-1, ГД-3, ГД-5 в насосному режимі. Введена в роботу система АСКОЕ (автоматизована система комерційного обліку електроенергії).

Наразі на Київській ГАЕС виконуються роботи згідно з Контрактом UHE/TFCS1/C/3-13 на реконструкцію гідроагрегатів № 2, 4, 6 за кошти Європейського Інвестиційного Банку та  Європейського банку реконструкції та розвитку. 1 жовтня 2019 року гідроагрегат № 2 був введений у промислову експлуатацію після реконструкції. В жовтні 2020 року після реконструкції був введений у промислову експлуатацію №6. Під час реконструкції було замінено гідротурбінне обладнання, включаючи робоче колесо гідроагрегату, турбінний підшипник, направляючий апарат. Було відновлено сервомотори управління направляючим апаратом, а також замінено допоміжне обладнання, включаючи систему технічного водопостачання із заміною усіх колекторів, необхідних для охолодження гідроагрегату. Завдяки встановленим новим турбіні та генератору приріст потужності кожного гідроагрегату виріс на 5,8 МВт, загальний - 46,8 МВт. Наразі ведуться роботи по гідроагрегату №4.

ЕКСКУРСІЇ

Відвідати Київську ГАЕС, або будь-яку іншу станцію у містах, де розташовані філії компанії Укргідроенерго, можна попередньо домовившись з керівництвом про дату, час та програму відвідин (адреси філій доступні на сайті в розділі «Контакти»). Всі екскурсії для організованих груп школярів та студентів ‒ безкоштовні!

КОНТАКТИ ФІЛІЇ «КАСКАД КИЇВСЬКИХ ГЕС І ГАЕС»

Директор: Ярослав Касьянюк

адреса: 07300, Україна, Київська область, м. Вишгород

телефон:

+38 04596 58 704

+38 04596 58 774

електронна пошта канцелярії:

[email protected]

карта:

Переглянути фото та відео станції можна у фотогалереї та відеоархіві.