Все буде Україна!

Канівська ГЕС

Канівська ГЕС знаходиться на заплаві правого берега річки Дніпро біля північної околиці міста Канева і є другим ступенем Дніпровського каскаду. До складу Канівського гідровузла входять: будівля ГЕС суміщена з водозливною греблею із спряженими стоянами, правобережна та лівобережна земляні греблі із шлюзом та монтажним майданчиком, розділова дамба з ВРУ - 110/330 кВ.

За природними особливостями, схемою компоновки споруд гідровузла, конструкцією основних споруд та електромеханічним й допоміжним обладнанням Канівська ГЕС схожа на Київську ГЕС. Ця подібність дозволила при проєктуванні й будівництві уточнити конструктивні рішення окремих споруд та вузлів. Окрім того, було застосовано досконаліші методи та засоби організації будівництва й виконання робіт.

Саме завдяки будівництву Канівської ГЕС місто Канів поступово з провінційного населеного пункту перетворилося на місто обласного підпорядкування з 25-тисячним населенням.

Історія будівництва

4 листопада 1972 року відбувся пуск першого гідроагрегату. Позначка у водосховищі становила 84,0 м. Поступово відбувалося наповнення водосховища

Відвідна труба гідроагрегату з боку НБ. Закінчено бетонні роботи.

Червень 1965 року - підготовка котловану з боку НБ (нижнього б’єфу) до бетонних робіт. На задньому плані роботи по монтажу бетонних конструкцій бичків та проточних частин ГА.

4 листопада відбувся пуск першого гідроагрегату з блочного щита управління, що знаходився в ЗРУ. На фото – налагодження та підготовка до пуску

1971 рік - на фото монтаж блочного повітряного вимикача першого блоку Канівської ГЕС.

Панорамний вид на будівництво з боку правого берега. Йде монтаж перекриття надагрегатних приміщень, МНУ, ТВП, відмітки 76.5 блока №1. На задньому плані  - захисний насип та котлован ВБ.

01.08.1964 р. - підготовка котловану до початку будівництва споруди ГЕС.

1962 рік

Історія станції розпочалася 12 грудня 1962 року, коли було розроблено проєкт Канівської ГЕС Українським відділенням проєктно-дослідницького інституту «Укргідропроект» ім. С.Я. Жука. В місто Канів прибули перші будівельники Дніпробуду.

1964 рік

Розпочалося будівництво Канівської гідроелектростанції. Початок будівництва ознаменувався підготовчими роботами з укладки бетону в споруду ГЕС. Земснаряди намивали перемички, котрі огороджували котлован ГЕС. На початку квітня 1964 року було подано напругу 110 кВ на об’єкти будівництва Канівської ГЕС. В середині квітня 1964 року був виданий наказ на широкий фронт земляних і арматурних робіт по котловану ГЕС.

1965 рік

У листопаді у котлован було закладено перші кубометри бетону. Будівництво велось колективом управління «Дніпробуд» при участі: «Спецгідроенергомонтаж», «Гідромонтаж», «Гідроелектромонтаж», «Гідроспецбуд», «Гідромеханізація». 

1972 рік

4 листопада відбувся пуск першого гідроагрегату. Позначка у водосховищі становила 84,0 м. Поступово відбувалося наповнення водосховища.

Канівську ГЕС справедливо називали експериментальною лабораторією, оскільки при плануванні та будівництві електростанції багато робіт було здійснено вперше. Так, вперше використали особливої конструкції плити для водовідбійних стінок та панельні збірні щити для омонолічування. Окрім того, на Канівській ГЕС вперше застосували збірний залізобетон, земснаряди та насосну станцію для затоплення «котловану». Варто зазначити, що Канівська ГЕС змінила русло Дніпра. Вперше у світовій практиці було перекрито величезну річку безбанкетним, тобто намивним способом. Так, 25 вересня 1972 року о 7:30 год. Дніпро потік по новому руслу.

1975 рік

 16 квітня введено в експлуатацію останній гідроагрегат . В кінці грудня позначка водосховища досягла 89,0 м.

1976 р.

На спаді весняного паводку відбувається заповнення водосховища до проєктної позначки 91,5м. Канівська ГЕС запрацювала на повну потужність. Так, на карті гідроенергетичних новобудов з’явився ще один об’єкт.

Станція сьогодні

Проектні характеристики гідровузла:

Довжина напірного фронту – 16,3 км

Відмітка рівня води у верхньому б’єфі (НПР) – 91,5 м

Відмітка рівня води в нижньому б’єфі при роботі 2-х агрегатів (РНБ) – 79,1 м

Середній багаторічний стік – 44500 млн. м3

Середні багаторічні витрати води – 1410 м3/с

Розрахункові максимальні витрати через споруду - 25300 м3/с

Водозбірна площа басейну річки – 336 тис. км2

Площа дзеркала водосховища при НПР – 642  км2

Об’єм водосховища при НПР – 2,62 км3 (корисний – 0,32км3)

Основні характеристики:

Руслова бетонна будівля ГЕС складається з шести агрегатних секцій розміром 57х57 м та блоку монтажного майданчика. Будівельна висота – 39,7 м. Загальна довжина будівлі – 343 м. На ГЕС встановлено 24 капсульних гідроагрегати горизонтального типу. Над кожним гідроагрегатом розташовано поверхневий водоскид. Поріг водоскиду утворюється верхніми перекриттями підводних приміщень споруди ГЕС. В підводній частині споруди розташовані всі основні приміщення: машинна зала, приміщення маслонапірних установок, виводи гідроагрегатів, оглядова галерея, комунікації станції, допоміжне обладнання, а також трубопроводи і насосне обладнання.

Потужність одного гідрогенератора – 22 МВт (18,5 МВт до реконструкції).

На 2022 рік встановлена потужність Канівської ГЕС –  500 МВт.

З початку експлуатації Канівської ГЕС (станом на 01 січня 2022 року) вироблено 42 млрд 610 млн кВт/год електроенергії, в тому числі у 2021 році вироблено 831,5 млн кВт/год. Станом на 1 січня 2022 року на філії «Канівська ГЕС» працює 320 співробітників. Це згуртований колектив, який здатен виконати будь-які виробничі завдання.

Реконструкція

1996-2002 р. – виконано реконструкцію:

  • 2-ох гідроагрегатів;
  • блочних вимикачів 110 кВ ТП-110 кВ та вимикачів ВРУ-110 кВ;

  • вимикачів ПЛ-330 ТПТЕС- Канів ГЕС.

2006 р. – до  сьогодні:

  • виконано реконструкцію 14-ти гідроагрегатів та блочного обладнання на блоках № 2, 3, 4, 6;

  • завершено заміну силового обладнання ВРУ110/330 кВ;

  • замінено ТН,ТС на приєднаннях ТП-110 кВ, ВРУ-110/330 кВ;

  • замінено щити постійного струму та акумуляторні батареї ГЕС, ВРУ;
  • виконано роботи по лікуванню бетону напірної стіни підтурбінного приміщення і перекриття сухої потерни;

  • проведено реконструкцію правобережного дренажного каналу;

  • відновлено покриття інспекторської автодороги правобережної греблі;

  • проведено реконструкцію кріплення верхового відкосу лівобережної греблі на ділянці будівлі ГЕС до ПК 51+50;

  • проведено роботи по вогнезахисту кабельної продукції;

  • проведено капітальний ремонт автодорожнього переходу через греблю «Канівської ГЕС» (від шлюзу до ЦОФМ);

  • проведено роботи по реконструкції комплексу інженерно-технічних засобів охорони та встановленню автоматизованої системи фізичного захисту;
  • виконуються роботи з впровадження системи технологічного відеоспостереження виробничих приміщень, що дасть можливість вести відеоспостереження технологічного процесу зі 184 камер з відображенням на 6 АРМ та пристрою відображення відеоінформації 65";
  • встановлено систему телевізійного контролю та відеоспостереження за мостовим переходом Канівської ГЕС;
  • виконано монтажні роботи та введено в дослідну експлуатацію систему ранного виявлення надзвичайних ситуацій на Канівській ГЕС та оповіщення у разі їх виникнення;
  • виконано заміну щитів власних потреб  ВРУ 110/330 кВ (43С, 44С).

Станом на 1 січня 2022 року продовжується реконструкція блоків №4, №5, а саме:

  • виконано повну заміну  блочного обладнання блоку №4;
  • гідроагрегати № 13,14,15,16 - переведено  в режим дослідної експлуатації;
  • гідроагрегати №17,18,19,20 - знаходяться  в стані монтажних та налагоджувальних робіт;
  • придбано та встановлено на робоче місце силовий блочний трансформатор блоку №5.

Проведено поточні ремонти обладнання ВРУ-110/330кв, 16 поточних ремонтів гідроагрегатів, ремонт блочного обладнання, перевірено захист та протиаварійну автоматику. в повному обсязі проведено ремонти допоміжного обладнання.

До 2027 року планується завершити 2-й етап реконструкції із заміною силового та допоміжного обладнання блоків № 1, 4, 5, щитів 0,4 кВ власних потреб ГЕС та завершити у повному обсязі комплекс обстеження гідротехнічних споруд ГЕС.

ЕКСКУРСІЇ

Відвідати Канівську ГЕС, або будь-яку іншу станцію у містах, де розташовані філії компанії Укргідроенерго, можна попередньо домовившись з керівництвом про дату, час та програму відвідин (адреси філій доступні на сайті в розділі «Контакти»). Всі екскурсії для організованих груп школярів та студентів ‒ безкоштовні!

КОНТАКТИ ФІЛІЇ «КАНІВСЬКА ГЕС»

Директор: Василь Гринь

адреса: 19000, Україна, Черкаська область, м. Канів, вул. Золотоніська,1

телефон:

+38 04736 33 375

+38 04736 33 375

електронна пошта канцелярії:

[email protected]

карта:

Переглянути фото та відео станції можна у фотогалереї та відеоархіві.