Технології безперервного вібромоніторингу є важливим елементом сучасних систем керування основним та допоміжним обладнанням ГЕС. Завдяки ним забезпечується своєчасне виявлення можливих проблем та запобігання аваріям, що сприяє підвищенню безпеки та ефективності роботи гідроелектростанцій.
Напередодні візиту до Норвегії фахівці Укргідроенерго провели зустріч у Варшаві з керівництвом філії компанії EMERSON в країнах Балтії, Польщі та Україні, під час якої ознайомилися з діяльністю EMERSON та обговорили склад і структуру модулів для систем вібромоніторингу, а також частини гідроагрегатів, які покриватимуться безперервним контролем. Гідроенергетики не лише отримали детальну інформацію про рішення, що пропонує EMERSON, але й обговорили можливості адаптації цих технологій до умов експлуатації українських гідроагрегатів. Особлива увага була приділена питанням інтеграції систем вібромоніторингу в існуючі системи керування технологічними процесами на об’єктах Укргідроенерго та забезпечення максимальної ефективності контролю за станом обладнання.
Під час перебування в Норвегії українська делегація відвідала ГЕС Nore 1 та Jolstra Kraftverk, де ознайомилася з передовими практиками безперервного контролю стану гідроагрегатів. Особливу увагу фахівці Укргідроенерго приділили системам вібромоніторингу, які використовуються на цих об'єктах. Ці технології дозволяють автоматично відстежувати навіть найменші відхилення в роботі обладнання, що значно підвищує надійність його експлуатації та мінімізує ризики аварійних ситуацій.
На ГЕС українським фахівцям було продемонстровано стандартний рівень віброконтролю – вимір ключових параметрів та їх порівняння з нормативними величинами. У разі перевищення встановленого рівня вібрацій агрегат зупиняється з метою запобігання розвитку пошкоджень і для подальшого здійснення ремонту.
Продемонстрована система вібромоніторингу інтегрована в загальну систему керування та має можливість здійснювати вимірювання вібропараметрів з їх обробкою. Такий підхід забезпечує постійний контроль роботи обладнання з метою виявлення можливих місць розвитку аварії, та дає можливість прогнозувати його зупинку до досягнення критичних величин.
Впровадження вібромоніторингу дозволяє ще на початкових етапах появи дефектів передбачити розвиток проблем і планувати ремонт заздалегідь, до того, як станеться аварійне відключення. Це також дає можливість завчасно підготувати запчастини і матеріали для ремонту, поки обладнання ще працює.
Окрім технічних аспектів, делегація мала можливість обговорити з норвезькими колегами питання екологічної безпеки та ефективності використання водних ресурсів. ГЕС Nore 1 та Jolstra Kraftverk демонструють високу відповідність сучасним стандартам сталого розвитку, що особливо важливо для розвитку української гідроенергетики в контексті переходу до більш чистих та екологічних джерел енергії.
Норвегія відома своїм унікальним гідроенергетичним потенціалом. Її гірські ландшафти та велика кількість річок створюють ідеальні умови для розвитку гідроелектростанцій, що дозволяє країні використовувати чисту, відновлювану енергію на максимальну потужність. Нині понад 95% електроенергії в країні виробляється саме на ГЕС і ГАЕС (їх загальна кількість складає 1600- ред.), що робить її одним із світових лідерів у цій сфері. Решта електроенергії – мікс вітрової та сонячної енергетики, водню й біомаси.
Хоча Норвегія є одним із найбільших постачальників нафти та газу у світі, ці ресурси майже повністю експортуються. Усередині країни переважна частина енергетичних потреб задовольняється саме за рахунок відновлюваних джерел, що дозволяє країні зберігати баланс між економічною вигодою від експорту викопних ресурсів та екологічною чистотою власної енергетичної системи.
Норвезький досвід використання гідроенергетики як основи енергетичної стратегії є прикладом для інших країн, які прагнуть зменшити викиди вуглецю та перейти до відновлюваних джерел енергії. Україна, з огляду на свій власний гідроенергетичний потенціал, може значно виграти від впровадження подібних технологій, що сприятиме підвищенню енергоефективності та екологічності української енергетики.
Детальніше про візит фахівців компанії на ГЕС Nore 1 та Jolstra Kraftverk читайте у наступних матеріалах.
Пресслужба Укргідроенерго
Актуальні новини
- 121