Все буде Україна!

Генеральний директор Укргідроенерго Ігор Сирота: «Синтез енергії води та енергії сонця створить високоманеврові й швидкодіючі резерви для Об’єднаної енергосистеми України»

Генеральний директор Укргідроенерго Ігор Сирота: «Синтез енергії води та енергії сонця створить високоманеврові й швидкодіючі резерви для Об’єднаної енергосистеми України»

22-06-2021
8 червня в енергетичній галузі країни відбулася визначна подія – підписання Протоколу переговорів між Україною і Міжнародним банком реконструкції та розвитку щодо реалізації проєкту «Україна ‒ Підвищення стійкості енергосистеми для європейської інтеграції енергомережі (Встановлення гібридних систем з виробництва електроенергії в ПрАТ «Укргідроенерго»)».

Проєктом передбачене встановлення на чотирьох гідроелектростанціях компанії систем накопичення енергії промислового масштабу. Такі системи, зокрема, з’являться на Каскаді Київських ГЕС і ГАЕС, Канівській, Кременчуцькій та Середньодніпровській ГЕС. Вони диспетчеризуватимуться спільно з гідроагрегатами ГЕС/ГАЕС для досягнення вищої маневреності в контексті надання допоміжних послуг на ринку електричної енергії України, у тому числі резервів підтримання частоти і автоматичного відновлення частоти. На ці цілі компанія отримає кошти в розмірі 211 млн доларів. Про те, як проходили перемовини з Міжнародним банком реконструкції та розвитку, про важливість розвитку в Україні відновлювальних джерел енергії, а також про технічну складову проєкту в інтерв’ю розповів генеральний директор Укргідроенерго Ігор Сирота.

- Ігорю Григоровичу, як з’явилася ідея встановлення гібридних установок з виробництва електроенергії на основі батарейних накопичувачів в Укргідроенерго? В Україні це перший подібний досвід?

- Відновлювальні джерела енергії на сьогодні є визначальним напрямком у вирішенні глобальних проблем енергетичної безпеки та збереження клімату. Світовий досвід використання відновлювальних джерел доводить, що виробіток електроенергії сонячними панелями значною мірою залежить від пори року та погодних умов, що, в свою чергу, обумовлює проблеми зі стабільністю енергозабезпечення. Ця задача вирішується шляхом використання таких видів відновлювальних джерел енергії у складі вже існуючих енергетичних мереж, або у якості додаткових джерел енергії. За допомогою так званих гібридних енергетичних систем досягається стійке енергопостачання. Сонячна енергія може вироблятися упродовж дня, а гідроенергетичні системи генеруватимуть її для використання в періоди пікового попиту. Така концепція стає дедалі популярнішою у світі. В Україні ж до сьогодні проєктів такого масштабу не існувало. Ми будемо першими.

- Які завдання вирішуватиме проєкт?

- По-перше, це – підвищення надійності української енергосистеми. По-друге -   підтримка інтеграції Об’єднаної енергосистеми країни до Європейської мережі операторів систем передачі електроенергії (ENTSO-E), яка запланована на 2023 рік. Адже інтеграція вимагатиме значного підвищення гнучкості системи під час її ізольованої роботи до повної синхронізації, коли Україна остаточно приєднається до європейської мережі та стане її частиною. Окрім того, встановлення гібридних систем з виробництва електроенергії розширить спектр допоміжних послуг, які Укргідроенерго надає на ринку електроенергії та поліпшить їх якість.

-  Які технічні рішення застосовуватимуться під час реалізації проєкту?

- Батареї будуть об'єднані з блоками гідроелектростанцій, утворюючи гібридні блоки, робота яких управлятиметься передовими системами енергоменеджменту.  Обмежене виробництво сонячної енергії буде додано на кожній дільниці для підвищення гнучкості. В результаті проєкт розширить спектр допоміжних послуг, які наразі Укргідроенерго надає на оптовому ринку електроенергії України і поліпшить їх якість. Це резерв підтримки частоти, резерв відновлення частоти, регулювання реактивної потужності та напруги, автономний пуск тощо.  

Загалом ми плануємо встановлення систем накопичення енергії, ємністю 197 МВт, для надання допоміжних послуг регулювання частоти за рахунок спільного режиму роботи систем накопичення і  ГЕС/ГАЕС, а також 63,9 МВт сонячних фотоелектричних станцій як джерела електроспоживання власних потреб ГЕС і ГАЕС та для зарядження систем накопичення.

Кожна з гідроелектростанцій, обраних для встановлення акумуляторних батарей та сонячних панелей, включає в себе різний склад системи акумулювання і різні сонячні панелі, які визначаються кількістю і потужністю гідроагрегатів, а також рівнем споживання допоміжного обладнання станції.

Підключення акумуляторних батарей і фотоелектричних панелей здійснюватиметься на існуючих підстанціях ГЕС/ГАЕС на рівні напруги генератора або на рівні високої напруги з використанням підвищувальних трансформаторів. Будівництво нових повітряних ліній електропередач не передбачено.

- Як проводились перемовини з інвесторами?

- Перемовини були тривалими, було ретельно опрацьовано багато принципових позицій. Але маємо результат – підписаний Протокол переговорів між Україною і Міжнародним банком реконструкції та розвитку. Успішному завершенню переговорів передували економічні та технічні дослідження, громадські обговорення та технічні консультації. Хочу подякувати усім, хто долучився до розробки цього проєкту: Міністерству енергетики, Мінфіну, Мін’юсту, Мінекономіки, МЗС, НКРЕКП, НЕК «Укренерго» і, звісно ж, команді Укргідроенерго. Окрім того – велика подяка Світовому банку, Кабміну, консультантам Tetra Tech, Офісу Президента.

Окремо хочу подякувати інвесторам за довіру. У 1996 році ми підписали контракт зі Світовим банком майже на 210 мільйонів доларів щодо реконструкції обладнання на гідроелектростанціях. Проєкт першої черги реконструкції ми успішно реалізували. Переконаний, що такий самий ефект ми отримаємо й після завершення реалізації цього проєкту.

- Скільки коштів буде залучено для будівництва гібридних систем виробітку електроенергії?

- Загалом йдеться про довгострокову позику на пільгових умовах в 177 млн. доларів від МБРР та 34 млн. доларів від Фонду чистих технологій.

- На який період розрахований проєкт?

- Ми маємо завершити встановлення гібридних систем виробітку електроенергії у 2023 році.

- За вашими розрахунками, який період окупності проєкту?

- Відповідно до економічної оцінки проєкту USAID, період окупності складатиме 5-6 років, але він напряму залежатиме від ситуації на ринку електроенергії – від стану розрахунків за надані послуги, а також від внесення змін до Правил ринку. Також хочу підкреслити, що Проєкт встановлення гібридних систем з виробництва електроенергії в Укргідроенерго реалізовуватиметься без застосування «зеленого» тарифу.

- Які подальші кроки реалізації проєкту?

- Наразі сторонами підписано Протокол переговорів між Україною і Міжнародним банком реконструкції та розвитку. До кінця червня очікується розгляд пакету гарантійних та фінансових угод Радою директорів Світового банку, після чого відбудеться підписання угод. Далі - стадія реалізації. Переконаний: проєкт матиме успіх, адже технічний потенціал гібридних систем генерації величезний і за своїми параметрами не має аналогів в Україні. Синтез енергії води та енергії сонця створить високоманеврові та швидкодіючі резерви для Об’єднаної енергосистеми, що підвищить її стійкість та надійність.

Пресслужба Укргідроенерго

Читайте також: 

Ігор Сирота: Укргідроенерго може стати першим, хто побудує акумулюючі потужності 

Укргідроенерго провело чергові консультації щодо проєкту «Встановлення гібридних систем з виробництва електроенергії в ПрАТ «Укргідроенерго»

Укргідроенерго отримає $211 мільйонів на будівництво гібридних систем з виробництва електроенергії. Підписано відповідний Протокол

 

Поділитися: