Все буде Україна!

Ігор Сирота: Укргідроенерго демонструє динамічний і сталий розвиток і є стабільно прибутковою компанією

Ігор Сирота: Укргідроенерго демонструє динамічний і сталий розвиток і є стабільно прибутковою компанією

22-12-2021
Добігає кінця 2021 рік. І не дивлячись на труднощі в енергетичному секторі та карантинними обмеженнями протягом року, найбільшій гідрогенеруючій компанії України вдалося завершити рік результативно та перевиконати показники. Про те, яким був рік для компанії Укргідроенерго розповів генеральний директор Ігор Сирота.

- Яких основних показників вдалося досягти компанії за результатами роботи?

- Рік, що минає, був непростим для багатьох компаній. З викликами довелося зіткнутися і Укргідроенерго.  На нас вплинула загальна економічна ситуація в країні та нестабільність на енергоринку. Та попри ці чинники, ми завершуємо рік досить успішно. За прогнозованими показниками ми отримаємо 11 млрд грн чистого прибутку. Вже сьогодні за 2021 рік ми сплатили до бюжетів усіх рівнів більше 6 мільярдів гривень.

- Тобто, компанія перевиконала план у 2021 році. Як це впливає на роботу компанії і на енергосистему в цілому?

 - Так, ми перевиконали планові показники: згенерували енергії більше, ніж планували. Проте разом з тим, дебіторська заборгованість за реалізовану Товариством електричну енергію становить понад 5 млрд грн. Неспроможність у здійсненні розрахунків основних гравців на ринку електричної енергії призводить до поступового зростання розриву між нарахованими доходами Товариства та фактично отриманими коштами, а також до зменшення обігових коштів компанії, що впливає на його платоспроможність, виконання зобов’язань перед державою, кредиторами, контрагентами, реалізацію інвестиційних проєктів.

- Укргідроенерго працює на усіх сегментах ринку електроенергії?

- Так, наразі компанія успішно працює на усіх сегментах ринку – ринку двосторонніх договорів, ринку на добу наперед, внутрішньодобовому та балансуючому ринках, а також ринку допоміжних послуг. Так частка компанії на ринку двосторонніх договорів складає 3%, на ринку на добу наперед та внутрішньодобовому ринку 15%, а на балансуючому ринку – 55%.

- Якщо говорити про спеціальні обов’язки на ринку електричної енергії для забезпечення доступності електричної енергії побутовим споживачам (ПСО), то який відсоток ви забезпечуєте і скільки коштів вже сплатили у 2021 році?

- Цьогоріч ми сплатили вже більше 4 млрд гривень ПСО.

Зараз діє так звана «фінансова модель ПСО», яка загрожує компанії нестачею обігових коштів для покриття всіх потреб, затримкою виконання важливих для енергосистеми проєктів з впровадження високоманевреної генерації, а також виникненням ризиків невиконання зобов’язань Товариства перед державою та міжнародними партнерами. Ми маємо свої пропозиції щодо вдосконалення фінансової моделі ПСО. Вважаємо, що частина прибутку повинна залишатися у виробників - учасників ПСО, а обсяги балансуючого ринку мають виключитись з розрахунку вартості послуги ПСО. Також необхідно знайти альтернативне джерело для покриття додаткової частини вартості послуги ПСО й реалізувати механізм першочергової оплати за балансуючу е/е виробникам – учасникам покладання спеціальних обов’язків.

- До Дня енергетика ви запустили у промислову експлуатацію гідроагрегат № 4 Дністровської ГАЕС. Розкажіть, будь ласка, про значення цих додаткових потужностей для енергосистеми України.

- Ми ввели в експлуатацію четвертий гідроагрегат Дністровської ГАЕС. Це 324 МВт в генераторному режимі і 421 МВт у насосному , які збагатять Об’єднану енергосистему України дефіцитною балансуючою енергією.

Напередодні Дня енергетика відповідно до затвердженого проєкту та графіка будівництва було вчасно виконано будівельні роботи, монтаж та пусконалагоджувальні  роботи на гідроагрегаті. 14 грудня було проведено засідання робочої комісії  з організації пуску та підписаний акт готовності до експлуатації. А вже 17 грудня ми отримали сертифікат готовності про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об’єкта «Дністровська ГАЕС. Будівництво другої черги ГАЕС у складі гідроагрегату №4».

І сьогодні нам є чим пишатись.

- А які плани щодо будівництва 5,6,7 гідроагрегатів Дністровської ГАЕС?

- Не збавляючи обертів ми продовжуємо роботу над третьою чергою будівництва Дністровської ГАЕС у складі 5-7 гідроагрегатів. Десь на початку ми плануємо закласти капсулу початку будівництва 3-ї черги. Хочу зауважити, що Дністровська ГАЕС – унікальний об’єкт, адже вона паралельно і будується і генерує електроенергію.

Після введення в експлуатацію усіх семи гідроагрегатів Дністровська ГАЕС стане найбільшою гідроакумулюючою станцією у Європі з потужністю 2268 МВт в генераторному режимі та 2947 в насосному.

- Компанія активно працює і над перспективними і інноваційними проєктами. Розкажіть про них детальніше.

Укргідроенерго є ініціатором багатьох прогресивних та інноваційних підходів задля власного розвитку та розбудови всієї галузі. У поточному році ми ініціювали проєкт «Україна ‒ Підвищення стійкості енергосистеми для європейської інтеграції енергомережі (Встановлення гібридних систем з виробництва електроенергії в ПрАТ «Укргідроенерго»)», який, переконаний, стане для нас гордістю та унікальним досвідом. Проєкт розширить спектр вкрай необхідних енергосистемі допоміжних послуг, які Укргідроенерго надає на ринку, а також збільшить аварійний резерв потужності й покращить якість допоміжних послуг.

Також ми стоїмо на порозі реалізації інноваційного проєкту, який наблизить безвуглецеве майбутнє України. Електролізне виробництва водню на базі ДніпроГЕС-1 сприятиме підвищенню стійкості національної енергосистеми та відкриє для компанії можливості виходу на нові ринки збуту. 

Ми продовжуємо також роботу над проєктами Канівської ГАЕС та Каховської ГЕС-2.

- Говорять, що в Укргідроенерго діє потужний соціальний пакет. Це дійсно так?

- Головна цінність компанії – це люди. Ми намагаємося забезпечити кожного нашого працівника усім необхідним. І не дивлячись на складну епідемічну ситуацію в країні, ми виконуємо всі взяті на себе зобов’язання згідно з Колективним договором. Дотримуємося усіх соціальних програм та заходів: медичне страхування, навчання співробітників, матеріальна допомога до народження дитини, на оздоровлення, лікування та відпочинок. Не забуваємо також про пенсіонерів-енергетиків, що працювали у нас, та надаємо матеріальну допомогу.

- У День енергетика, що хотілося б побажати як гідроенергетикам, так і працівникам енергетичної галузі?

Бажаю усім працівникам енергетичної галузі безаварійної роботи, стабільної частоти в електромережах, невичерпної енергії у вирішенні життєвих і виробничих завдань та нових здобутків на професійній ниві.

Пресслужба Укргідроенерго

Читайте також:

Поділитися: