Все буде Україна!

Олексій Нікітін: «Наша електроенергія буде дефіцитною, її ціну буде формувати попит»

Олексій Нікітін: «Наша електроенергія буде дефіцитною, її ціну буде формувати попит»

Актуально
16-01-2019
Новий ринок електроенергії надає генеруючим компаніям широкий спектр можливостей, разом з тим, вони мають визначитися - як краще продати свою електроенергію.

Особливо ця проблема постає перед компанією, яка може одночасно працювати в багатьох сегментах ринку та забезпечувати найбільш затребувані маневрові потужності. Директор з комерції ПрАТ «Укргідроенерго» Олексій Нікітін в інтерв’ю для ExPro розповів як компанія готується до відкриття нового ринку, кому вона буде продавати свою електроенергію та як буде конкурувати з energy storages.

- Який загальний стан підготовки компанії до роботи в новому ринку?

- Ще до того, як я обійняв посаду і було створено Департамент з комерції, із співробітників «Укргідроенерго» була створена робоча група. Вони працювали з консультантом, який був найнятий для того, щоб розробити стратегію поведінки компанії на новому ринку. Було розроблено певну програму, яка дозволяє складати фінансові плани на довготривалий період – від року і більше. Цього звісно недостатньо. Для того, щоб ми змогли працювати на новому ринку, нам в першу чергу треба налагодити обмін інформацією з оператором ринку і оператором системи передачі. Тестування роботи ринку «на добу наперед» вже ведеться. ДП «Енергоринок» опублікував на своєму сайті всі форми, виклав інструкції. Ми постійно подаємо заявки на продаж електроенергії «на добу наперед».

- Ви вже берете участь?

- Так, беремо. Єдина проблема в тому, що у цій торгівлі дуже нерегулярно беруть участь покупці, тому обсяги там непередбачувані і ціни постійно скачуть.

- Генерація включилася в це тестування?

- Так. Генерації не багато, її легше організувати, ніж покупців, але без попиту виходять непоказові ціни. Не зовсім було зрозуміло, як треба купувати електроенергію. Одні зрозуміли, що треба купувати весь обсяг електроенергії, інші – лише залишок, який непередбачений за двосторонніми договорами, а двосторонні договори в цій системі немає можливості реєструвати. На цій платформі не було опції написати уявне значення кількості електроенергії придбаної на ринку двосторонніх договорів, а решту докупити на ринку «на добу наперед», як воно має бути. Тому це більше тренування по формуванню навичок складання заявок для того, щоб подивитися як на фінальний обсяг впливають ціни та обсяги.

ДП «НЕК «Укренерго» 3 грудня нас збирав і оголосив, що теж буде проводити таке тестування. Єдине, що його відрізняє від оператора ринку – це те, що оператор ринку тестує програму на якій він може реально порахувати ринок «на добу наперед». Така опція для нас дуже важлива, оскільки у нас є ГАЕС і якщо ми не купили вночі електроенергію для закачування, то ми і не зможемо продати відповідний обсяг в пікові години. Зараз ми можемо подавати зв’язані заявки, ми будемо тестувати, пробувати такий варіант.

З «Укренерго» ситуація складніша. Вони взялися до роботи тільки з 15 грудня. На сьогодні вони працюють над інструкцією та протоколами обміну інформацією, визначають формат обміну даними, тож кінцевого продукту ми поки не отримали. Зазначу, що «Укренерго» відповідає за організацію балансуючого ринку, але не тільки: в системного оператора на багато більше функцій ніж в оператора ринку, адже вони реєструють учасників ринку та обсяги реалізації електроенергії за двосторонніми договорами. Інформація щодо кожного двостороннього договору має бути надана в «Укренерго», потім до них стікається вся інформація з ринку «на добу наперед», далі вони повинні отримувати інформацію про технічні та комерційні графіки від генерації. Необхідно ще зрозуміти, як надавати цю інформацію, адже ці дані надаються у розрізі станцій, а не юридичних осіб. Інформації в 10 разів більше! Також команди на зміну навантаження ГЕС повинні бути в електронному вигляді, а не надаватися телефоном.

- Сьогодні оператор на ГЕС чекає дзвінка?

- Диспетчер в «Укренерго» працює наступним чином: він дивиться як спрацювала автоматика (система автоматичного регулювання частоти і потужності, яка реагує на зміну сальдо-перетоку з системними операторами країн-сусідів – ред.), у відповідності від цього він змінює навантаження агрегатів «Укргідроенерго». «Укренерго» приймає рішення щодо зміни навантаження всієї станції, а далі по агрегатам навантаження вже розподіляється нашою автоматикою. Коли вони бачать, що резерв автоматичного регулювання вичерпаний, тоді вони дають команду вручну і теж спочатку нам – тим потужностям, які є вільними і незадіяними в автоматичному регулюванні. Теплова генерація залучається тільки для того, щоб не перевищувати планові витрати води.

- Як буде в новій моделі ринку?

- В новій моделі ринку кожна команда надходить в електронному вигляді до постачальників послуг з балансування, якими являються звичайні генеруючі компанії, коли небудь серед них з’являться і споживачі. Кожна генеруюча компанія буде отримувати xml-файл, який її програмне забезпечення має прийняти і виконати завантаження. Кожна така операція буде оплачена по ціні балансуючого ринку. Окремо будуть оплачуватися послуги за резерви, за готовність цього резерву тобто за те, що у нас цей резерв є, ми його тримаємо, а не продали на ринку двосторонніх договорів чи не вивели в ремонт. «Укренерго» хоче зімітувати всі ці балансуючі процеси.

- Що потрібно компанії у першу чергу?

- «Укргідроенерго» працює над автоматизацією процесу, розробляє гідрооптимізаційну модель – таку модель, яка покаже скільки продавати електроенергії і на якому сегменті, як її оптимальніше розподілити, щоб дорожче продати. Далі, всі ці розрахунки необхідно закодувати в певному форматі. До речі, це проблема кожної генеруючої компанії – ніхто поки нічого не знає, а часу до 1 липня залишається все менше і менше, а далі почнеться незаслужене потрапляння в небаланси тому, що хтось щось не так розшифрував, щось пішло не в тому форматі і система відхилила.

«Компанія створить гідрооптимізаційну модель, яка покаже як найбільш вигідно продавати електроенергію на різних сегментах нового ринку»

Також буде велика робота з сертифікації обладнання для надання допоміжних послуг. Це необхідно вже починати. Бо коли всі компанії захочуть пройти процедуру за 6 місяців – це виявиться фізично неможливим.

- Хто надає сертифікати?

- Лише спеціалізовані підприємства. Їх в Україні всього два-три, тому я не знаю як вони будуть встигати це робити. Ми будемо підтверджувати кожну окрему послугу, наприклад, ручного чи автоматичного вторинного регулювання.

- Що ви можете сказати про продаж електроенергії від «Укргідроенерго»?

- Порядок проведення аукціонів для державних підприємств на стадії розробки. В Міненерговугілля є проект, який розробив «Енергоатом». Цей проект виносився на громадські обговорення, на яких були присутні і представники «Укргідроенерго». В нього є недолік – невизначеність. Ми не знаємо, які в нас будуть правила гри, це викликає певне напруження. Проте розробка триває і люди працюють.

- Аукціонна площадка має бути організована по прикладу Prozorro?

- Так, але на Prorozorro зручно щось купувати, продавати теж можна, але звичайні речі. Наприклад, нерухомість. А тут електроенергія, яка має свою специфіку і для якої Prozorro не налаштовано. Потрібен час для того, щоб організувати такі торги на їх майданчику. Є ще альтернативний порядок аукціонів, він більше підходить «Укргідроенерго». Цей документ розробив «Енергоринок», який претендує бути єдиною торговою площадкою. Це був би насправді оптимальний варіант.

- Чому?

- Досвід інших країн показав, що спочатку з’являлося багато площадок, але згодом залишалася одна. На ній варто взаємодіяти не тільки державним компаніям, але й всій генерації. По завершенню аукціону ми будемо укладати договір з переможцем. Примірник договору має бути вивішений перед аукціоном, щоб учасники знали на які умови вони претендують.

- Потрібно знати розмір лоту…

- Формування лотів прописується в порядку аукціонів, до речі недолік того порядку (за редакцією «Енергоатому» - ред.) – це розбивка на досить маленькі лоти. В цьому немає доцільності. Лот повинен характеризувати продукт такий як пікова, базова чи off-peak електроенергія.

- Який має бути мінімальний розмір лоту?

- Щодо пікової енергії, то можлива потужність для одного учасника має бути не менша 1 МВт, але обсяг нерегламентований – ми виставимо скільки в нас є, а розкуплять її стільки покупців, скільки з них запропонують нормальну ціну. Наша електроенергія буде дефіцитною, її ціну буде формувати попит, наприклад, якщо ми виставимо 1000 МВт, а попит складає 3000 МВт, тоді на аукціоні переможуть ті покупці, які потраплять у ранжир від найбільшої ціни до найменшої в діапазоні 1000 МВт, цінові заявки інших учасників, які будуть нижчими і не потраплять до ранжиру – не будуть задоволені. Цю 1000 МВт можна так продати, що нам доведеться укладати сотню договорів, при чому це треба буде зробити доволі швидко, тому типова форма договору має бути розроблена і опублікована перед початком аукціону.

- Який має бути термін укладання двостороннього договору?

- Від року до місяця. Якісь обсяги будуть одразу продаватися на цілий рік, щоб забезпечити гарантований грошовий потік. Додаткові обсяги будуть продаватися на місячних аукціонах та добовому ринку, не будемо забувати й про балансуючий ринок. На разі «Укргідроенерго» опрацьовує декілька варіантів роботи в новому ринку, оскільки є чутлива грань між його сегментами. Нам потрібно зрозуміти як працювати правильно. Ми можемо по-різному, але треба знати оптимальну тактику.

«Укргідроенерго» опрацьовує декілька варіантів роботи в новому ринку… Ми можемо по-різному, але треба знати оптимальну тактику»

- Оптимальний варіант можна визначити в імітаційних моделях «Укренерго»?

- Ні, вони послужать тільки для налагодження обміну інформацією, тут ми не будемо так гратися. Це ми повинні свою імітаційну, математичну модель зробити в компанії, щоб порахувати як діяти при різних варіантах.

- Що ви можете сказати з приводу розробки/закупівлі програмного забезпечення для торгівлі електроенергією?

- Бажано придбати готову, перевірену програму. Проте для економії часу, бо Ви знаєте як проходять державні закупівлі, ми будемо власноруч робити власну просту модель і паралельно розробляти технічне завдання на купівлю трейдингової програми.

- Це має бути європейський програмний продукт?

- Так - європейських компаній, оскільки там вже давно працює ринок. Є країни, наприклад, Румунія, де присутні каскадні ГЕС, які використовують такі програми, які нам потрібні. Варто купувати таке програмне забезпечення, яке потребує найменше доробок, оскільки налаштування програми часто коштує дорожче, ніж сама програма і забирає багато часу.

- Як ви будете закуповувати «нічну» електроенергію?

- Хотілося б її придбати на аукціоні в «Енергоатому». Ідеальний варіант – це придбати весь обсяг по двосторонньому договору, оскільки ГАЕС повністю передбачувані. Якщо ми придбаємо цей об’єм, то обсяг згенерованої електроенергії, ми точно продамо на будь-якому сегменті ринку.

- Закон надає можливість придбати електроенергію в «Енергоатому» по двосторонньому договору?

- У «Енергоатому» немає такої можливості – тільки на аукціоні. Можливо, через деякий час і теплова генерації буде продавати «нічну» електроенергію. Їм для того, щоб виробляти вдень електроенергію іноді вночі треба залишитися в роботі, щоб не зупиняти блок. Це стосується блоків потужністю 300 МВт, «двухсотки» можуть кожен день без проблем зупинятися на 6 годин, хоча в них теж пришвидшується знос обладнання. А «трьохсотки» треба залишати в роботі і вони також, можливо, будуть знижувати ціну і ми тоді зможемо в них купувати. Виникне конкуренція.

Коли будемо закуповувати електроенергію за двосторонніми договорами, то нам важливо, щоб ціна була нижчою за мінімальну на ринку. «Енергоатом» повинен бути зацікавлений продати дешевше, адже логіка буде працювати наступним чином: по-перше, вони продадуть базу, досягнуть максимуму, їм захочеться ще продати, вони продадуть пікову електроенергію і зрозуміють, що в них залишилася нічна електроенергія, її треба кудись дівати, або інакше вони її продадуть лише на балансуючому ринку, але на балансуючому ринку вона буде сприйматися як небаланс і «Енергоатому» доведеться продавати її по дуже дешевій ціні. У нас зараз у правилах звісно не передбачені від’ємні ціни, але ціна такого нічного небалансу в «Енергоатома» буде наближатися до нуля.

- На європейських ринках «нічна» електроенергія може мати від’ємну ціну?

- Там не тільки «нічна» електроенергія може бути від’ємною, але й у них багато «зеленої» енергетики, а вона не передбачувана і коли з’являється багато вітру і сонця, то вона може вдень впасти до від’ємних цін. Завжди хтось скаже, що не готовий зупинятися, а готовий заплатити, щоб його залишили в роботі і дали можливість виробляти.

- Виходить виробник платить?

- Так, виробник працює, відпускає електроенергію і ще за це платить, тому ціна і від’ємна.

- Чи є на українському ринку фахівці-трейдери, які могли б торгувати електроенергією і бути залучені до команди «Укргідроенерго»?

- Самі продвинуті у цьому питанні і хто може бути трейдером – це діючі постачальники за нерегульованим тарифом. «Донбасенерго» вже отримала ліцензію на поставку за нерегульованим тарифом, у них є розвинутий трейдинг. «Енергоатом» намагається купити дуже дорогу програму, вони хочуть у себе зробити повноцінний трейдинг. Нам поспішати не варто. Спочатку треба пережити відкриття ринку і почати нормально продавати, а потім вже думати чи створювати нам трейдинг.

Взагалі варто зазначити, що трейдерів в Україні в такому сенсі як в Європі, взагалі немає. Тобто таких, які можуть дуже швидко орієнтуватися, купувати та продавати електроенергію і працювати на максимум. Ми, наприклад, на початку будемо тільки продавати електроенергію і купувати її лише для закачування. В той же час на розвинутих ринках трейдери продають обсяг більший, ніж компанія може виробити, а потім взамін (щоб закрити баланс споживача) вони швидко купують електроенергію подешевше і так проводиться дуже багато операцій. Такого трейдингу в Україні ще немає. Коли ринок відкриється, сюди прийдуть європейські компанії, які мають досвід. Ці компанії навчать наших співвітчизників, ті попрацюють, звільняться і створять свої трейдингові організації.

- Чи є на ринку програмісти, які зможуть написати програми, алгоритми для роботи «Укргідроенерго» в новій моделі ринку?

- Так, є. В Україні програмістів вистачає.

- Спочатку ви будете просто торгувати на аукціонах?

- Ми будемо намагатися працювати лише в оптовій частині ринку, не виходити у роздрібний ринок. Сьогодні багато звернень від споживачів, особливо від водоканалів, вони хочуть знайти собі постачальника, але по-перше в нас немає ліцензії на постачання, а по-друге ми зв’язані обов’язком продавати на аукціонах. Якщо вони як учасник ринку прийдуть на аукціон – то будь-ласка нехай приймають участь, але вони прийдуть не як споживач, а як учасник ринку.

«Ми будемо намагатися працювати лише в оптовій частині ринку, не виходити у роздрібний ринок»

- Що ви маєте на увазі?

- На сьогодні споживачів можна поділити на дві категорії – ті які споживають і мають постачальника, який відповідає за їх небаланси, і ті, які вирішують самі вийти в оптовий ринок і відповідати за свій графік. Ми можемо поки що працювати лише з останніми. Ми будемо продавати електроенергію постачальникам, трейдерам і таким просунутим споживачам. Приватні компанії, які хочуть взяти участь в нашому аукціоні повинні дочекатися коли буде опублікований Порядок проведення аукціонів і потім взяти участь.

Якщо просто читати закон, великі споживачі можуть провести свій аукціон або тендер на купівлю електроенергії і якщо б ми прийняли в ньому участь – то протиріччя закону немає, але Порядок наших аукціонів затверджується Кабміном. Якщо в прийнятому документі така можливість буде заборонена, то ми не зможемо вийти на тендери споживачів і будемо всі 100% продавати на аукціонах на продаж.

- Питання щодо допоміжних послуг. Як вони оплачуються?

- Зараз вони взагалі не оплачуються.

- В новому ринку в сегменті допоміжних послуг ви будете конкурувати з тепловою генерацією?

- Щодо резерву заміщення (третинне регулювання), то ми конкуруємо з тепловою генерацією, але насправді через це нам не дуже вигідно брати участь в цьому сегменті. Краще всі наші вільні резерви продавати як автоматичне вторинне, або ручне вторинне регулювання. Це теж допоміжна послуга, вона більш цінна для системного оператора. В резерві типу вторинного регулювання тепловиків не буде взагалі. Вони не здатні його надавати за виключенням Харківської ТЕЦ-5, вони пройшли випробування, але величина маневрової потужності дуже маленька. Подібні іспити також проходила Добротвірська ТЕС, але немає інформації щодо успішного їх проходження, тому вони поки вірогідно не зможуть. Фактично, ми будемо єдиним постачальником такої послуги.

- А як тоді ціну визначити?

- Ціна буде визначена за методикою НКРЕКП. Вона зараз для нас стимулююча. Це правильний підхід, оскільки для того, щоб запровадити конкуренцію в цьому сегменті. Нам може вдасться на цьому секторі взяти найбільше коштів в перший рік, бо потім на фоні привабливої ціни там з’явиться конкуренція.

- А хто може бути конкурентами?

- Це теплова генерація, яка проведе модернізацію. Також це можуть бути storages, вони одразу будуть надавати автоматичне вторинне регулювання. На початку формування ринку ми будемо надавати послугу з вторинного регулювання за визначеною ціною, а далі, з появою гравців почнуть формуватися цінові сигнали.

Дмитро Сидоров, кореспондент видання EXPRO Electricity

Поділитися: