Чоловік повинен тяжко працювати й добре заробляти, аби утримувати сім’ю. Жінка ж - підтримувати кар’єру чоловіка, жертвуючи власною, робити всю домашню роботу, і без потреби не «висовуватися». З цими стійкими стереотипними уявленнями суспільства щодо того, якими мають бути представники тієї або іншої статі, певно, стикався кожен/-на. Часто їх причиною є застарілі уявлення про світ. Проте світ динамічно змінюється і те, що було актуально кілька десятиліть тому, вже не є актуальним зараз.
Ґендерна рівність стала важливою темою для сучасного суспільства, особливо на робочому місці, де забезпечення рівних можливостей та поваги до всіх членів колективу є ключовим завданням. Ґендерна рівність на робочому місці передбачає відсутність дискримінації, рівні умови оплати праці за однакову роботу, а також забезпечення можливостей для кар'єрного зростання незалежно від ґендеру.
У даному контексті особливої значення набувають чоловіки-союзники, які активно підтримують жінок у досягненні їхніх кар'єрних цілей та захищають від дискримінації, допомагаючи створити нову парадигму, де рівність і різноманітність є ключовими цінностями.
«Чоловіки-союзники – це прихильники, які працюють у партнерстві з жінками, щоб викорінити та змінити шкідливі ґендерні відносини й стереотипи. Їхня роль полягає в активній підтримці жінок в ситуаціях, коли є факти дискримінації або нерівності. Вони можуть виступати як наставники та партнери у розвитку кар'єри для жінок, сприяючи розширенню їх можливостей. Варто зазначити, що союзництво полягає не лише у втручанні, щоб зупинити невідповідну поведінку, це також включає заохочення публічно виступити проти несправедливості, організувати заходи для сприяння інклюзії та підвищення обізнаності проти дискримінації. Також в Україні змінюється ситуація щодо підтримки жінок в догляді за дітьми. Згідно з опитуванням «Роль чоловіків у догляді та піклуванні за дітьми, 65% українців/-ок (серед них – 71% жінок і 59% чоловіків) знають про те, що батько має право взяти відпустку з догляду за дітьми; 18% опитаних (16% жінок і 20% чоловіків) негативно ставляться до декрету чоловіків, аргументуючи відповідь тим, що це обов’язок жінки, а чоловік має утримувати родину; 20% чоловіків хотіли б взяти відпустку з догляду за дитиною хоча б на якийсь час», - зазначила модераторка семінару і Національна консультантка ООН Жінки з підтримки партнерів приватного сектору для імплементації ініціатив з економічного уповноваження жінок Ірина Титарчук.
Виклики ґендерної рівності на робочому місці набагато глибші, ніж може здатися на перший погляд. Це боротьба з неписаними правилами та прихованою дискримінацією, що може виявлятися у виборі кандидатів на певні позиції, розподілі завдань, зарплаті, а також у рішеннях щодо кар'єрного росту.
Статистика свідчить: попри високий рівень освіти жінки часто не мають можливості реалізувати себе в професійній сфері. Одна з головних причин – це наявність традиційних уявлень про ролі жінок та чоловіків. Для досягнення справедливості важливо підтримувати жінок у реалізації їхніх професійних амбіцій та створити таке середовище, де рівень кваліфікації забезпечує доступ до рівних можливостей.
«За даними дослідження Ernst&Young, ті компанії, у яких керівні посади обіймає понад 25% жінок і які впроваджують програми з розвитку ґендерної рівності, мають беззаперечні переваги: мінімум на 6% більшу прибутковість, на 45% вищу долю ринку, набагато вищі темпи зростання на нових ринка. В той же час, у 22 країнах світу жінки очолюють держави або уряди. Натомість у 119 країнах світу жінки ще ніколи не обіймали таку високу посаду, а отже, з таким темпом світовий̆ гендерний̆ паритет не можливий̆ аж до 2150 року», - акцентувала модераторка.
Питання ґендерної рівності на робочому місці є невід'ємною складовою сучасного суспільства та прогресивного бізнес-середовища. Союзництво між чоловіками та жінками стає надзвичайно важливим фактором для досягнення цієї мети. Звідси важливо розглядати ґендерну рівність як не просто завдання для окремих груп, а як глобальну мету, досягнення якої потребує спільних зусиль всіх сторін. І, безсумнівно, це варто старань та ресурсів, адже інклюзивне робоче середовище приносить користь як працівникам/-цям, так і організаціям, сприяючи збалансованому розвитку та зростанню.
Серія семінарів щодо впровадження Принципів розширення прав і можливостей жінок (WEPs) реалізується в межах Місяця ґендерної рівності та розширення прав жінок в ПрАТ «Укргідроенерго» за підтримки ООН Жінки та Офісу Віце прем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції.
Пресслужба Укргідроенерго
- 51