Все буде Україна!

Посухи впливають на гідроенергетичний ринок Європи, посилюючи енергетичну кризу

Посухи впливають на гідроенергетичний ринок Європи, посилюючи енергетичну кризу

18-08-2022
Рекордно високі температури у світі суттєво знижують ефективність гідроелектростанцій та викликають питання про те, як адаптувати їх до майбутнього.

Віктор Джек в матеріалі для Politico аналізує наслідки жорстокої спеки, яка охопила Європу цього літа та зупинила деякі ГЕС. Оскільки в липні температура підскочила вище 40 градусів за Цельсієм у більшій частині Західної та Південної Європи, зниження рівня води змусило гідростанції обмежити свою потужність, відвести воду в інше місце або навіть повністю закрити. Цього тижня по всьому континенту набирає силу чергова хвиля спеки.

В Італії, яка покладається на гідроенергію для отримання приблизно однієї п’ятої електроенергії, ситуація особливо жахлива. «Ми переживаємо ситуацію, якої не було зафіксовано в нашій промисловій історії», — сказав Франческо Форнарі, провідний інженер-будівельник Enel, однієї з найбільших комунальних компаній Італії, яка контролює понад 500 гідроелектростанцій у країні.

«Дефіцит води в річках, у наших озерах дуже великий... це проблема для виробництва енергії», — повідомив він, додавши, що виробництво гідроелектроенергії Enel цього літа менше половини рівня 2021 року. Зниження рівня води особливо серйозне на півночі Італії, де снігопади та дощі були нехарактерно низькими наприкінці 2021 року та на початку цього року. 

Високі температури води також впливають на створення систем охолодження рослин, що разом із низьким рівнем води змусило Enel закрити «багато» гідроелектростанцій і перенаправити дорогоцінні запаси води на інші цілі, включаючи зрошення.

За словами Глена Ріксона, керівника європейського відділу аналізу електроенергії компанії S&P Global, цього літа найбільше постраждали руслові електростанції, оскільки рівень води в річках знизився.  Ціни на електроенергію, ймовірно, будуть ще вищими цієї зими, тому комунальним службам має сенс тримати воду за дамбами та випускати її лише пізніше.

Це скорочує поточне виробництво гідроенергії. Виробництво в Західній Європі впало на 20 відсотків у другому кварталі цього року порівняно із середнім роком, додав він.

У Франції виробництво впало на 5,7 терават-годин — або приблизно на одну чверть у першій половині цього року порівняно з 2021 роком, заявив речник комунального підприємства EDF. Компанія, яка контролює 80 відсотків потужностей гідроенергетики у Франції та понад 1000 дамб і електростанцій, повідомила, що наприкінці липня рівень заповнення водосховищ становив 67 відсотків, що на 13 процентних пунктів нижче середнього історичного значення.

Розвиток стійкості

Зміна клімату збільшує ймовірність підвищення температури в найближчі роки, що змушує гідроенергетичні компанії шукати шляхи адаптації. «Цінність води зміниться», — сказав Ентоні Фроггатт, старший науковий співробітник і аналітик з питань енергетики Chatham House, додавши, що необхідність віддавати пріоритет воді для зрошення та пиття «створить економічний тиск», який може робити гідроенергію дедалі дорожчою.

Але це не означає, що гідроенергетика зникне, вважає Маттео Б’янчіотто, старший менеджер з політики Міжнародної асоціації гідроенергетики (IHA). «Ми очікуємо, що гідроенергетика відіграватиме інші ролі у майбутньому», – сказав він. Це може включати модернізацію існуючих гребель для використання в так званих насосно-акумулюючих установках, які фізично перекачують воду в гори, коли ціни на електроенергію нижчі (зазвичай вночі), а потім випускають воду для виробництва електроенергії.

Нагадаємо, проблема маловоддя у зв’язку з посухою є актуальною і для  України, де за останні роки зникла або суттєво обміліла велика кількість малих річок у зв’язку зі змінами клімату. Кардинальні кліматичні зміни надзвичайно позначились на наповненні Дністра, на якому поточного рівня маловоддя не спостерігалось, починаючи з 1985 року.

Не зважаючи на це, Дністровські ГАЕС та ГЕС працюють з дотриманням планових показників та урахуванням потреб населення і промисловості, Дністровський комплексний гідровузол функціонує згідно з Правилами експлуатації, а Дністровське водосховище працює в режимі компенсуючих попусків, забезпечуючи необхідні мінімальні витрати води.

Інформація про діяльність компанії на офіційних сторінках в соціальних мережах FacebookTelegramTwitter.

Пресслужба УГЕ

Поділитися: