Все буде Україна!

ТОП-10 країн-лідерів з виробництва чистої електроенергії

ТОП-10 країн-лідерів з виробництва чистої електроенергії

28-07-2023
Гідроенергетика залишається домінуючим джерелом енергії в найчистіших енергосистемах світу, хоча вітрова, сонячна, геотермальна та атомна енергетика також відіграють певну роль.

Як повідомляє Energy Monitor,  згідно зі сценарієм Міжнародного енергетичного агентства (МЕА), до середини століття 90% світової електроенергії вироблятиметься з відновлюваних джерел. Однак деяким країнам доведеться пройти ще довгий шлях. За даними GlobalData, у 2022 році 46% світового виробництва електроенергії було безвуглецевим, тоді як лише 40% країн могли похвалитися чистими джерелами енергії як домінуючими в енергосистемі.

Використовуючи дані GlobalData, Energy Monitor визначив десять країн з найчистішими електромережами.

10) Албанія: 94,8% чистої енергії

Десяте місце у списку країн з найчистішими електромережами посідає Албанія, розташована в західнобалканському регіоні Європи, яка отримує понад 94% електроенергії від гідроенергетики.

Хоча у 1980-х роках Албанія була експортером електроенергії, низка факторів, включаючи зростання попиту і брак інвестицій, змусили її стати імпортером, причому три чверті її загального виробництва електроенергії припадає на річку Дрін, що на півночі країни.

Як і в інших країнах, що значною мірою залежать від гідроенергетики, енергосистема Албанії надзвичайно вразлива до погодних умов: мешканці країни відчувають дефіцит електроенергії в посушливі періоди, а також відключення електроенергії під час спеки.

9) Демократична Республіка Конго: 95,5%.

На дев'ятому місці знаходиться Демократична Республіка Конго, яка виробляє 95,5% електроенергії за рахунок гідроенергетики. Країна займає величезну територію, еквівалентну двом третинам Західної Європи і може похизуватися величезними природними ресурсами, включаючи такі важливі мінерали, як кобальт і мідь, на додаток до свого гідроенергетичного потенціалу.

Основна частина гідрогенерації в ДРК зосереджена на греблях Інга I та Інга II в центральній провінції Конго, які мають загальну встановлену потужність 1 775 МВт. Незважаючи на першість серед африканських країн за своїм гідропотенціалом, більша частина цього потенціалу залишається невикористаним. Через складну історію політичної нестабільності, громадянську війну і, як наслідок, нерозвиненість інфраструктури, рівень електрифікації в Конго є одним з найнижчих на континенті: лише 19% зі 108 мільйонів населення мають доступ до електроенергії.

8) Ісландія: 96,2%.

Восьма у списку - Ісландія - єдина країна в першій десятці, значна частка електроенергії якої (26%) виробляється з геотермальних джерел, а решта (70%) – завдяки гідроелектростанціям. 

Розташована на одній з найбільш геологічно активних територій світу у вулканічній гарячій точці, Ісландія задовольняє трохи більше 80% своїх потреб в опаленні приміщень та підігріві води за рахунок геотермальної енергії.

7) Швейцарія: 97,4%.

Сьомий номер у списку - Швейцарія - країна з найбільшим розмаїттям екологічно чистих джерел енергії. За даними МЕА, Швейцарія має найнижчу вуглецеву складову серед усіх досліджуваних країн завдяки майже безвуглецевому сектору електроенергетики, в якому переважають атомна та гідроенергетика.

За даними GlobalData, на гідроенергетику припадає дві третини електроенергії в країні, але значна частка (18%) припадає на сонячну енергетику. Швейцарія також є єдиною країною в списку, яка отримує значну частину електроенергії з атомних електростанцій (12%).

У 2017 році 58,2% громадян Швейцарії проголосували за внесення змін до Закону "Про енергетику", які передбачають поступову відмову від атомної енергетики. Відтоді Швейцарія зосередилася на розширенні використання відновлюваних джерел енергії: уряд виділив 450 млн швейцарських франків ($523,65 млн) на фінансування будівництва та встановлення сонячних фотоелектричних станцій у 2021 році.

6) Норвегія: 98,3%

Шоста найчистіша енергосистема у світі знаходиться в Норвегії. За даними GlobalData, на гідроенергетику зараз тут припадає 84% загальної потужності енергосистеми країни, решта - на вітер (13%) і газ (2%).

Хоча Норвегію часто називають одним із світових центрів чистої енергії, вона є другим за величиною виробником нафти і газу в Європі, а також входить до числа найбільших експортерів газу і нафти у світі.

5) Ефіопія: 98,1%.

Ефіопія виробляє електроенергію з відносно широкого спектру відновлюваних джерел. На гідроенергетику тут припадає три чверті потужності енергосистеми, і країна була найбільшим виробником енергії з води у всій Африці в абсолютному вираженні у 2022 році. За даними GlobalData, країна також отримує 10% електроенергії з біомаси і 10% - з наземних вітроелектростанцій.

Враховуючи розташування Ефіопії в Африці на південь від Сахари, залежність від гідроенергетики робить її вразливою до зміни клімату, оскільки зміна режиму опадів та тривалі посухи створюють ризики для її гідроенергетичного потенціалу.

Наприклад, басейн річки Омо-Гібе, яка має три каскадні греблі і виробляє 45% електроенергії Ефіопії, протягом останнього десятиліття відчуває дефіцит води для гідроенергетики через глобальне потепління.

4) Непал: 98,4%.

Розташований між Китаєм та Індією в Гімалайських горах, Непал отримує майже всю свою електроенергію (97%) від гідроенергетики.

Хоча більша частина загального енергопостачання Непалу забезпечується за рахунок біопалива та відходів, а 21 мільйон людей все ще покладається на традиційну біомасу для приготування їжі, за останнє десятиліття Непал значно збільшив кількість мешканців, які мають доступ до електроенергії.

3) Лесото: 99,3%.

Хоча багато країн з цього списку мають відносно невеликі електромережі порівняно з рештою світу, крихітне гірське королівство Лесото - єдина країна, із загальною потужністю енергомережі всього 73 МВт.

Переважна більшість електроенергії в Лесото виробляється гідроелектростанціями, в основному в рамках проєкту «Водні ресурси високогір'я Лесото», а решта (0,6%) – завдяки сонячним та нафтовим електростанціям. Понад десять років тому повідомлялося, що Лесото має значно розширити свій вітро- і гідропотенціал за рахунок проєкту зеленої енергетики вартістю 15 млрд доларів, але з того часу цей проєкт зупинився, а його причини є предметом розслідування, що триває.

Окрім великої кількості гідроенергії, Лесото значною мірою покладається на біомасу для задоволення потреб переважно сільського населення у приготуванні їжі та опаленні, а також на імпортоване вугілля й нафту.

2) Бутан: 99,8%.

На другому місці розташувався Бутан -  невеличка країна, що не має виходу до моря між Індією та Китаєм, яка виробляє майже всю (99,7%) свою електроенергію за рахунок гідроенергетики.

Завдяки величезному гідроенергетичному потенціалу, Бутан експортує понад 75% своєї екологічно чистої електроенергії до Індії.

1) Парагвай: 100% чистої енергії

Першим у списку десяти країн з найчистішими електромережами є Парагвай, який став першою країною у світі зі 100% чистим електропостачанням після закриття останньої теплової електростанції у грудні 2021 року. Парагвай, країна Південної Америки, що не має виходу до моря, з населенням трохи менше семи мільйонів, на 100% забезпечує себе електроенергією за рахунок гідроелектростанцій. В абсолютних цифрах Парагвай посідає третє місце у світі за обсягами гідрогенерації - близько 9 ГВт станом на 2022 рік.

Приблизно 70% загального споживання електроенергії в Парагваї забезпечується величезною греблею Ітайпу, яка виробляє надлишкову електроенергію, що експортується до сусідніх країн, включаючи Бразилію.

Пресслужба Укргідроенерго

Фото: Energy Monitor

Поділитися: