Турбота про довкілля та скорочення негативного впливу виробництва електроенергії з води на природу через впровадження екологічних стандартів - один з провідних принципів, яким керується у своїй діяльності найбільша гідрогенеруюча компанія держави - ПрАТ «Укргідроенерго». Будучи соціально відповідальним, Товариство дотримується думки, що зростання й розвиток бізнесу повинні бути як економічно, так і екологічно стабільними, тож значні зусилля тут спрямовують на підвищення екологічної ефективності власної діяльності та залучення партнерів до постійної оптимізації екологічних характеристик виробництва.
Як один з водокористувачів, Укргідроенерго не може стояти осторонь від вирішення глобальних екологічних проблем. Серед основних аспектів діяльності, спрямованих на екологічну безпеку виробництва - вдосконалення технологічного обладнання на станціях. Взятий курс на масштабну реконструкцію, якого компанія послідовно дотримується упродовж багатьох років, зокрема, переслідує й природоохоронну мету. У процесі модернізації гідроагрегатів досягається підвищення герметичності маслонаповненого обладнання, що, в свою чергу, запобігає потраплянню олив у річки та сприяє покращенню екологічної ситуації у місцях присутності компанії.
Будучи лідером у виробництві електроенергії з води, Укргідроенерго значну увагу приділяє контролю стану навколишнього середовища: тут щоквартально здійснюється моніторинг якості зворотних вод, контроль радіаційного стану води та атмосферного повітря.
Серед екологічних ініціатив - забезпечення зменшення обсягів відходів виробництва. В компанії проведено інвентаризацію джерел утворення відходів та налагоджено процес передачі відходів для утилізації спеціалізованим організаціям.
Сонячні перспективи вітчизняної гідроенергетики
Останніми роками у світі активно звертають увагу на розвиток генеруючих потужностей з відновлювальних джерел енергії. І Україна – не виняток. Причин тому декілька: по-перше, у світі з кожним роком зменшуються запаси викопних видів палива, по-друге – зростає рівень забруднення атмосфери парниковими газами внаслідок діяльності генеруючих підприємств, що спричиняє кліматичні зміни. Одним із перспективних напрямків альтернативної енергетики є використання енергії сонця.
За даними Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження, минулий рік став рекордним за темпами встановлення нових потужностей сонячних електростанцій. У 2018 р на території країни з'явилося 163 нових СЕС, загальною потужністю 645,6 МВт.
«Сонячний» напрямок генерації потенційно привабливий і для Укргідроенерго. Наразі компанія веде розробку техніко-економічного обґрунтування будівництва сонячних електростанцій на Канівській, Кременчуцькій та Дністровській ГЕС, а також Київській та Дністровській ГАЕС.
Очікується, що потужність сонячної станції на Київській ГАЕС складатиме 9 МВт, на Кременчуцькій ГЕС - 15 МВт, на Канівській ГЕС - 19 МВт. Потужність сонячної генерації на каскаді Дністровських ГЕС та ГАЕС становитиме 10-12 МВт.
Запланована сумарна потужність сонячних електростанцій Укргідроенерго - 67 МВт. На будівництво СЕС планується витратити понад 1,3 млрд грн. Компанія активно працює над тим, аби залучити в проект кошти міжнародних інвесторів.
Нові станції: акцент на збереженні природи
Стратегічною метою Укргідроенерго є забезпечення енергосистеми України електроенергією та резервом потужності завдяки гідроресурсам річок Дніпро та Дністер. Задля її досягнення компанія продовжує розбудовувати генеруючі потужності. Стратегічними завданнями на найближчу та середньострокову перспективу є будівництво Канівської ГАЕС та Каховської ГЕС-2.
Будівництво Канівської ГАЕС у складі чотирьох гідроагрегатів, потужністю 1000 МВт у турбінному режимі та 1040 МВт у насосному, дозволить підвищити надійність та маневровість Об’єднаної енергосистеми України, а також створити мобільний аварійний резерв. Введення потужностей Канівської ГАЕС зменшить потребу в пусках енергоблоків ТЕС та дозволить щорічно заощаджувати 125 млн.м³ «блакитного палива» та 533 тис. тон вугілля.
Зведення Каховської ГЕС-2 дозволить збільшити сумарну встановлену потужність Каховського гідровузла на 250 мВт, при цьому забезпечивши додатковий обсяг виробництва електроенергії для покриття попиту в піковій зоні графіка навантаження.
Будівництво нових гідрогенеруючих потужностей ПрАТ «Укргідроенерго» здійснюється у відповідності до усіх вимог законодавства в сфері екології. Проведення комплексних екологічних досліджень на стадії ініціювання та проектування енергетичних об’єктів, оцінка впливу на довкілля планової діяльності в басейні Дніпра, збереження біорізноманіття в місцях будівництва гідроелектростанцій, охорона окремих представників флори та фауни, а також цілих екосистем – у фокусі уваги гідроенергетиків.
«Зелена» пропаганда для сталого розвитку
Відповідальне ставлення до природи та популяризація «зеленої» генерації на вітчизняних теренах – невід’ємна частина успішного ведення бізнесу Укргідроенерго.
28 лютого компанія підписала Меморандум про взаєморозуміння та співпрацю у сфері популяризації розвитку відновлюваної енергії з громадською організацією «Офіс амбасадора відновлювальної енергії» в особі знаної у світі екоактивістки та популярної співачки Руслани Лижичко.
Метою підписання меморандуму є розвиток ефективної співпраці у сфері переходу України на виробництво та споживання енергії з відновлюваних джерел, підтримка реалізації стратегії розвитку відновлюваної енергетики в Україні, розвиток відновлюваної енергетики як інноваційної складової національної економіки, що сприятиме покращенню соціально-економічних показників розвитку України та її енергетичній незалежності.
Під час підписання меморандуму генеральний директор Укргідроенерго Ігор Сирота зауважив: «Наша компанія генерує найбільш чисту в екологічному сенсі енергію. Альтернативна енергетика в нашій країні отримала стрімкий розвиток. Цей сегмент необхідно розвивати, але для нього потрібен швидкий маневруючий резерв. На 1000 МВт альтернативних джерел енергетики потрібно приблизно 700 МВт регулюючих потужностей. Тому розвиток гідроенергетики, безперечно, має стати пріоритетом».
У свою чергу, Руслана Лижичко представила своє бачення щодо співпраці з Укргідроенерго. Так, амбасадор відновлювальної енергії у світі запропонувала спільно створити центр розвитку екологічної енергії в Україні, який виконуватиме соціальну місію донесення до населення необхідності використання «чистої енергії». Також вона висловилася щодо необхідності створення Стратегії розвитку чистої енергії в Україні як екомоделі в цілому.
«Гідроенергетика – зараз основне рішення для стратегії розвитку відновлювальної енергетики. Якщо ми говоримо про енергетичну незалежність України, для цього нам потрібні дуже потужні рішення. Потужності гідроенергетики в Україні величезні. Якщо ми захочемо відмовитися від атому, вугілля та нафти, то замінти їх зможе тільки гідроенергетика. Наша кооперація з Укргідроенерго, цей меморандум, який ми підписали, дадуть перший серйозний поштовх для стратегії української енергетичної незалежності», - зауважила Руслана.
У своїй діяльності Укргідроенерго прагне забезпечити захист навколишнього середовища, удосконалювати виробничі процеси, дотримуючись принципів сталого розвитку, інвестувати в природоохоронні заходи.
Щороку витрати компанії на охорону навколишнього природного середовища впевнено зростають. При порівнянні їх динаміки за останні роки, стає зрозумілим: турбота про екологію – визначальний вектор в розвитку Товариства, його філософія та непорушне правило. Якщо у 2017-му році витрати компанії на природоохоронні заходи складали 227, 4 тис. грн., то в 2018 ця цифра сягнула 901,3 тис. грн. Разом з тим, щороку зростають відрахування за використання природних ресурсів. У 2018 році за цим пунктом Укргідроенерго сплатило майже 339 мільйонів гривень.
Прес-служба Укргідроенерго
- 368