На адресу керівництва компанії та прес-служби Укргідроенерго надходять численні запити від громадських організацій, депутатів всіх рівнів та активістів щодо можливих наслідків планованої діяльності в басейні Верхнього Дністра.
Попередньо розглядаються наступні адміністративні одиниці для можливого будівництва ГЕС:
- Тлумачський р-н с. Вістря;
- Городенківський р-н 3,5 км вище с. Монастирок;
- Заліщикський р-н, с. Литячі, м. Заліщики с. Брідок
- Борщівський р-н с. Устя.
За результатами вишукувань та техніко-економічних розрахунків кількість ГЕС у проекті, їх розташування, а також висота гребель і розміри водосховищ, очікувано можуть бути зміненими. Тому, говорити про можливі затоплення та відселення поки ще зарано. З метою мінімізації негативних соціально-економічних наслідків висота гребель розглядатиметься такою, щоб майбутні новостворені водосховища розміщувалися в межах заплавних земель, затоплюваних паводками 1%-забезпеченістю.
Аналізуючи екологічні та соціально-економічні аспекти планованої діяльності комплексно, зазначаємо наступне: ГЕС на Верхньому Дністрі, що розглядаються для вишукувань та проектування, не є аналогами Каскаду ГЕС на Дніпрі або гідровузла Дністровських ГЕС та ГАЕС, що нижче за течією. Наші попередні розрахунки розглядають будівництво невеликих руслових ГЕС з потужністю, принаймні, в 10 разів меншою та з обсягами водосховищ, які в сотні разів менші за обсягами ніж водосховища ГЕС Дніпровського каскаду. Фактично, компанією Укргідроенерго пропонується створити до 6 невеликих (камерних) штучних водойм для ГЕС середньої потужності, які природно вписуються в існуючий ландшафт карпатської території, збільшать берегову лінію для розміщення осередків відпочинку як для місцевих мешканців, так і для численних туристів, а також суттєво покращать місцеву транспортну інфраструктуру. Між водоймами будуть зберігатись руслові дільниці, які існують наразі, але з укріпленням берегів в місцях впливу повеней та ГЕС. Не виключаємо, що для створення єдиного стійкого природного комплексу, в подальшому, межі національних парків буде розширено на руслову частину річки, що опиниться під впливом регульованого гідравлічного режиму.
ПрАТ "Укргідроенерго" зважено підходить до питання підготовки проекту. Вже на першому етапі вишукувальних робіт – для підготовки та публікації оголошення про плановану діяльність - для визначення впливу на довкілля від каскаду верхньодністровських ГЕС - залучено десять спеціалізованих профільних установ Національної академії наук України. Результати робіт представлені на сайті Товариства у повному обсязі.
До проведення громадських слухань та розроблення проектної документації, говорити про площу затоплення або необхідність відселення людей передчасно.
Прес-служба Укргідроенерго
- 32