Все буде Україна!

Вишгород може залишитись без коштів Укргідроенерго

Вишгород може залишитись без коштів Укргідроенерго

05-09-2018
Каскад Київських ГЕС і ГАЕС – символ та окраса Вишгорода. Підприємство входить до складу ПрАТ "Укргідроенерго", найбільшої гідрогенеруючої компанії України. Про актуальні питання та першочергові задачі станцій ми поговорили з директором Каскаду Ярославом Касьянюком.

-  Ярославе Леонідовичу доброго дня!

- Доброго дня! 

- 30 серпня 2018 року у Вишгородській міськраді відбулася сесія, на якій розглядалось клопотання філії "Каскад Київських ГЕС і ГАЕС" ПрАТ "Укргідроенерго" про надання дозволу на розробку проекту землеустрою під об'єктами та спорудами філії. Як відомо, депутатами не прийнято рішення - дозвіл не наданий. Що зумовило підприємство звернутися до міськради? Яким чином зазначене рішення впливає на діяльність філії?

- Мене, як директора, в першу чергу турбують питання надійної та безпечної експлуатації одного з найважливіших об'єктів енергетики держави.

Тільки на моїй пам'яті Товариство більше десяти разів, зверталося до органу місцевого самоврядування для отримання рішення про надання дозволу на розроблення відповідної землевпорядної документації.

Міськрада не задовольнила жодне з цих звернень. Причини відмови різні – від відсутності кворуму до відмови у зв'язку з відсутністю відповідної містобудівної документації, що змушує нас виносити питання в площину публічного обговорення.

Рішенням Вишгородської міської ради від 03.07.2018 № 41/13 затверджено містобудівну документацію місцевого рівня "Детальний план території, що розташований у м. Вишгород Київської області площею 221,45 га", відповідно до якого земельна ділянка під об'єктами та спорудами Київської ГЕС віднесена до території під об'єктами та спорудами енергетичної інфраструктури.

ПрАТ "Укргідроенерго", засновником і єдиним акціонером якого є держава в особі Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, до складу якого, як відокремлений структурний підрозділ входить філія "Каскад Київських ГЕС і ГАЕС", внесено до переліку об'єктів державної власності, які мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави.

До основних споруд станції належать: будівля ГЕС, земляні греблі й дамби, відкритий розподільчий пристрій 110–кВ, бетонна водозливна гребля з 20-ма водоскидами.

Земляні греблі й дамби, якими відгороджене Київське водосховище, перебувають під напором води та є об'єктами нерухомого майна, які перебувають у державній власності та не підлягають приватизації.

Право власності на земляні греблі й дамби зареєстроване за державою в особі Міністерства енергетики та вугільної промисловості України.

Філія "Каскад Київських ГЕС і ГАЕС", як балансоутримувач цих об'єктів, враховуючи термін експлуатації, зобов'язана та постійно здійснює заходи з підтримання у належному стані зазначених об'єктів, споруд та обладнання Київської ГЕС, проводячи їх реконструкцію, модернізацію та капітальні ремонти.

На земляних греблях й дамбах створена автоматична система управління, яка дає змогу виявити й попередити будь-які руйнації гідротехнічних споруд.

Одночасно, законодавством передбачено, що для можливості проведення реконструкції, модернізації та капітального ремонту об'єктів нерухомого майна, Товариство зобов'язане надати органам державної архітектурно-будівельної інспекції разом з запропонованим проектним рішенням, відповідну землевпорядну документацію.

Ще однією проблемою є незаконна забудова. Сьогодні складається ситуація, коли наявність незареєстрованої земельної ділянки під об'єктами та спорудами філії може призвести до того, що в тілі земляних гребель й дамб відводиться земля.

В такому випадку жодні автоматичні системи не зможуть захистити дамбу від іншої загрози – приватної забудови в її охоронній зоні.

Враховуючи це, питання землевпорядкування території є вкрай важливим для ПрАТ "Укргідроенерго". Неможливість оформлення землевпорядної документації упродовж багатьох років не дозволяє Товариству здійснювати заходи щодо належної експлуатації та утримання зазначених об'єктів й може призвести до негативних наслідків.

Прикро усвідомлювати, що найбільше підприємство міста і району, яке є основним наповнювачем місцевого бюджету, з різних причин не може оформити в постійне користування земельні ділянки під нерухомими об'єктами державної власності, які побудовані, введені в експлуатацію та більше півстоліття експлуатуються Товариством.

- А яке обґрунтування ви почули від органу місцевого самоврядування щодо відмови у прийнятті рішення?

- На жаль, ані профільною комісією, ані депутатами не було надано жодного пояснення, обґрунтування, зауваження з приводу мотивації, якою вони керувались при прийнятті такого рішення.

Ми наголошували про наявність усіх правових підстав для оформлення земельної ділянки під об'єктами та спорудами філії в межах міста Вишгород. Адже підприємство є містоутворюючим та бюджетоутворюючим. Київський гідровузол з’явився на верхній частині Дніпра в 60-ті роки минулого століття, завдячуючи роботі величезного колективу проектантів, будівельників, монтажників, експлуатаційників. Ця подія стала початком другого народження Вишгорода, його перетворення у сучасне місто з розвиненою інфраструктурою та комфортними умовами для проживання.

Згідно з довідкою державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, в користуванні філії на території району – 3 ,154,9655 га, з них в межах м. Вишгород 481,3058 га, за які філія здійснює щорічну оплату земельного податку, чим наповнює бюджет міста.

Жоден з наведених аргументів не переконав депутатів.

А як подібні питання вирішують інші філії Товариства?

- По перше, необхідно зазначити, що протягом останніх років в земельне законодавство України була внесена значна кількість суттєвих змін. І з урахуванням цих змін упродовж п’яти років Товариством фактично в повному обсязі вирішено питання землевпорядкування під основними спорудами та об'єктами інших філій.

І власне у самому Вишгороді, де зареєстровано ПрАТ "Укргідроенерго", питання оформлення земель, на яких розташовані гідроспоруди філії "Каскад Київських ГЕС і ГАЕС", зайшло у глухий кут.

Ще раз наголошую на тому, що у відповідь на неодноразові звернення Товариства – міською радою не було прийнято необхідних рішень, як це вимагається законодавством. Це фактично створює значні перешкоди у реалізації нами комплексу заходів на територіях, що відносяться до земель енергетики, та може негативно впливати на безпеку експлуатації та якість роботи Київських ГЕС та ГАЕС.

Тобто складається ситуація, коли оформлення земельних ділянок під об'єктами нерухомого майна державної власності залежить від волі депутатів органу місцевого самоврядування, а державні органи не мають відповідного права розпорядження земельними ділянками? Наскільки мені відомо, законодавчо передбачено, що розпорядження землями державної власності, які перебувають під об'єктами державної власності здійснюють відповідні органи виконавчої влади? Чи не зверталась філія до цих органів для оформлення дозволу на розроблення проекту землеустрою?

-  Враховуючи результати вищезгаданого рішення, філією розглядається можливість такого звернення.

Розмову вела Ольга Коробій

Поділитися: