Все буде Україна!

Розвиток транскордонного співробітництва в басейні річки Дністер

Розвиток транскордонного співробітництва в басейні річки Дністер
Транскордонне співробітництво є необхідною умовою та потужним інструментом для сталого розвитку гідроенергетики і підвищення ефективності управління водними ресурсами. Це відкриває можливість діалогу та узгодження спільних дій для екологічного оздоровлення Дністра.
Пошук спільних рішень

Новим витком у транскордонному співробітництві Україна-Молдова є створення Комісії зі сталого використання і охорони річки Дністер в рамках Договору між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Молдова про співробітництво у сфері охорони і сталого розвитку басейну річки Дністер, участь в засіданнях якої бере представник компанії. Робота Дністровської комісії сприятиме не тільки зниженню напруженості у відносинах між країнами, але й пошуку ефективних рішень для розв’язання екологічних проблем по обидва боки Дністра. Більш детальна інформація про діяльність розміщена на офіційній сторінці комісії

Засідання комісії:

  • 28-29 жовтня 2021 року – Третє засідання Дністровської комісії в м. Кишинів (Республіка Молдова).
  • 4-5 квітня 2019 року – Друге засідання Дністровської комісії в Києві.
  • 17 вересня 2018 року – Перше засідання в м. Кишинів (Республіка Молдова).
  • 5 квітня 2018 року – Підготовча зустріч Дністровської комісії в м. Кишинів (Республіка Молдова). Українсько-молдавське співробітництво на прикордонних водах також здійснюється в межах Міжурядової угоди про спільне використання та охорону прикордонних вод, укладеної 23 листопада 1994 року в Кишиневі. Представники Товариства беруть участь у нарадах, де розглядаються питання проведення еколого-репродукційного пропуску з Дністровського водосховища.
  • 12 червня 2019 року в м. Яремче під час зустрічі аналізували шляхи узгодження умов проведення еколого-репродукційного попуску з Дністровського водосховища та можливості створення покращеної моделі його проведення з урахуванням характеристик стоку весняного водопілля.
  • 30 березня 2020 року в онлайн-режимі в рамках позачергової наради узгоджували регламент попуску.
Співпраця з міжнародними інституціями

Представники компанії долучаються до обговорення і вирішення важливих питань, пов’язаних з екологічним станом та підтримкою оптимального гідрологічного режиму Дністра в рамках проєкту ГЕФ/ОБСЄ/ПРООН «Розвиток транскордонної співпраці та комплексного управління водними ресурсами в басейні річки Дністер». За період з 2017 по 2020 рік було взято участь у більше ніж 10 засіданнях робочих груп та басейнової ради Дністра.

Основні питання, які розглядалися:

  • вплив водосховищ дністровських ГЕС на стан басейну Дністра
  • проєкт Правил експлуатації водосховищ Дністровського каскаду ГЕС і ГАЕС
  • розробка Плану управління водними ресурсами Дністра
  • досвід європейських країн в управління транскордонними водотоками
  • оптимізація регламенту еколого-репродуктивного попуску з Дністровського водосховища

В межах проєкту українсько-молдавською експертною групою підготовлений звіт щодо впливу водосховищ Дністра на екологічний стан річки та його мешканців, а також водокористування внаслідок перерозподілу стоку. Також фахівці Товариства долучилися до експертної групи з підготовки аналітичного документу «Аналіз цілей, обмежень та можливостей оптимізації режиму весняного еколого-репродукційного попуску з Дністровського водосховища».

Екскурсії, форуми, ділові зустрічі

Діяльність Товариства відкрита для широкого загалу. На територіях ГЕС і ГАЕС проводяться навчальні екскурсії, семінари, форуми і ділові зустрічі.

Делегації з Республіки Молдова неодноразово відвідували підприємство з візитами для ознайомлення з принципами і особливостями роботи гідроелектростанцій Дністровського каскаду. У 2018 році фахівці у галузі сільського господарства, енергетики, менеджменту та охорони довкілля Республіки Молдова двічі завітали на Дністровську ГЕС та Дністровську ГАЕС.

Також 19-20 квітня 2018 року фахівці з водних ресурсів та екології Молдови, Швеції, Португалії та українські енергетики, народні депутати та науковці-екологи в рамках форуму «Гідроенергетика і довкілля: сталий розвиток та збалансовані рішення» обговорили  розвиток гідроенергетики України. Ця платформа масштабного діалогу та палких дискусій підтвердила готовність всіх зацікавлених сторін на реагування та вирішення спільних викликів і проблем.

8-9 жовтня 2020 року представники Товариства долучилися до Міжнародної конференції «Євроінтеграція та управління басейном Дністра», яка проходила в м. Кишинів з доповіддю ««Аналіз цілей, обмежень та можливостей оптимізації режиму весняного еколого-репродукційного попуску з Дністровського водосховища»

Нові знання

19-23 листопада 2018 українська та молдавська делегація відвідала Іспанію і Португалію з метою ознайомлення реалізації двостороннього співробітництва згідно з Конвенцією Альбуфейра, а також принципів інтегрованого управління водними ресурсами на Іберійському півострові. У навчальній поїздці взяли участь 19 осіб, які представляють природоохоронні, водогосподарські і гідроенергетичні структури, наукові інститути і громадські організації, які працюють в басейні річки Дністер.

Крім того, для вивчення досвіду європейських країн, компанія долучилась до перекладу документу «Керівні принципи сталого розвитку гідроенергетики в басейні Дунаю». Ознайомлення з такими напрацюваннями сприяє поглибленню знань і підвищення рівня компетенції персоналу компанії в природоохоронній сфері, та загалом для українського читача. 

В рамках проєкту ГЕФ/ОБСЄ/ПРООН «Розвиток транскордонної співпраці та комплексного управління водними ресурсами в басейні річки Дністер» з метою підвищення кваліфікації в сфері гідрологічних прогнозів з 5 квітня по 21 травня 2021 року фахівці компанії мали змогу долучитися до дистанційного курсу з гідрології.

Подяка (204.61 КБ)
Інформаційний обмін

Для забезпечення прозорості та відкритості ПрАТ «Укргідроенерго» оприлюднює інформацію щодо погодинних витрат води Дністровської ГЕС та Нижньодністровської ГЕС-2*, як таку, що становить транскордонний інтерес. Дані наводяться з ознайомчою метою.

*Довідка: ПрАТ «Укргідроенерго» отримує інформацію щодо погодинних витрат води Нижньоністровської ГЕС від ПрАТ «Нижньодністровська ГЕС»