Все буде Україна!

Середньодніпровська ГЕС

Середньодніпровська ГЕС (до липня 2016 року мала назву Дніпродзержинська ГЕС) є четвертою сходинкою Каскаду Дніпровських ГЕС та знаходиться у м. Кам’янське Дніпропетровської області.

На ділянці Кам’янського водосховища в річку Дніпро впадає вісім приток, 5 з яких малі річки. Найбільшими притоками є р. Псел та р. Ворскла.

Середньодніпровська ГЕС, зважаючи на своє місцезнаходження в Каскаді, використовує водні ресурси, зрегульовані Кременчуцьким водосховищем.

Історія будівництва

Будівельний майданчик  з висоти пташиного польоту, 1959 рік

Будівництво,1960 рік

Монтаж гідроагрегату, 1963 рік

Середньодніпровська ГЕС,1963 рік

Через водозливну греблю, будівлю ГЕС та шлюз збудовано міст, по якому прокладена залізнична колія та автомобільний шлях, що сприяло будівництву лівобережної частини міста

Водозливна гребля

Крани Середньодніпровської  ГЕС

Середньодніпровська ГЕС вночі

Сучасний вигляд ГЕС

1956 рік

Початок будівництва станції

1963 рік

15 грудня введений перший агрегат ГЕС 

1964 рік

23 листопада введений останній, 8-й агрегат ГЕС.

Через водозливну греблю, будівлю ГЕС та шлюз збудовано міст, по якому прокладена залізнична колія та автомобільний шлях. По лівобережній земляній греблі прокладено автошлях, що дозволило з’єднати лівий та правий береги Дніпра та розширить місто Кам’янське за рахунок будівництва лівобережного житлового комплексу на 100 тис. жителів, а також дозволило збудувати Аульську насосну станцію, яка забезпечує питною водою місто Кам’янське, Дніпро та інші населені пункти Дніпропетровської області. Так на гідроенергетичній карті України з’явився новий об’єкт.

Станція сьогодні

Технічні характеристики

ГЕС обладнана 8 гідротурбінами з діаметром робочого колеса 9300 мм і гідрогенераторами типу СВ-1500/110-116М УХЛ4. За габаритами гідротурбіни є найбільшими в Україні.

Довжина напірного фронту гідровузла, км7,4
Напір на спорудження максимальний, м12,6
Витрати води через споруду, м3/сек.22200
в тому числі: 
через греблю17800
через гідроагрегати4400
Обсяг водосховища повний, км32,45
Глибина спрацювання, м1,0
Площа дзеркала при НПР, км2567

Основні характеристики

Станом на початок 2022 року на станції працює 280 співробітників.

Встановлена потужність станом на 01.01.2022 р. становить 388 МВт.

Середньорічне виробництво електроенергії – 1,2 млрд кВт*год.

З початку експлуатації виробіток ГЕС становить 68 млрд 687 млн кВт*год.

Реконструкція

З метою відновлення працездатності застарілого та фізично зношеного обладнання з 1997 року була розпочата реконструкція технологічного обладнання станції.

Головною метою І-го етапу реконструкції стала ліквідація найбільш «вузьких місць» в роботі обладнання ГЕС. Для чого й була розроблена програма першочергових задач по реабілітації ГЕС.

В першу чергу проводилася заміна електротехнічного обладнання, що знаходилося в аварійному стані. Для запобігання можливого руйнування розпочалося виготовлення та заміна основних затворів водозливної греблі.

Була виконана реконструкція гідроагрегату із заміною робочого колеса на більш потужне та екологічно безпечне та модернізація гідрогенератора, монтаж нової системи управління, контролю і діагностики, пульта управління з установкою системи управління станційного рівня «Centralog», реконструкція відкритого дренажу правобережної земляної греблі, будівництво дизельної електростанції потужністю 200 кВт для забезпечення власних потреб станції при аварії у випадку посадки ГЕС на «нуль» та інше.

ІІ етап реконструкції було розпочато в 2005 році. За цей час була виконана реконструкція на п’яти гідроагрегатах, завершені роботи по заміні силових трансформаторів на більш потужні, замінено обладнання КРУ 6,3/10,5 кВ, реконструйовано щит постійного струму з підзарядними пристроями, замінені аварійно-ремонтні та ремонтні затвори щитової стінки, ремонтні затвори відсмоктуючої труби, основні затвори водозливної греблі, виготовлений та змонтований спеціальний козловий кран водозливної греблі в/п 2×300/50+2×10т, завершено монтаж та налагодження нової системи управління гідроагрегатами «SCADA».

Вкладені витрати на реконструкцію обладнання, будівель і споруд підвищило надійність роботи станції в цілому, підвищило безпеку гідротехнічних споруд і, відповідно, екологічну безпеку.

Змонтована та введена в експлуатацію автоматизована система контролю за безпекою гідротехнічних споруд.

Змонтована система пожежної сигналізації і оповіщення про пожежу.

Встановлені системи телевізійного контролю та відеоспостереження за мостовим переходом і
районом підхідного каналу зі сторони нижнього б’єфу р. Дніпро.

Розпочата реконструкція масло-насосних установок для надійного керування гідроагрегатами через систему автоматичного регулювання частоти та потужності (САРЧП). Встановлено новий трансформатор власних потреб Т -5.

Під час проведення реконструкції було реконструйовано 6 гідроагрегатів зі збільшенням потужності кожного з 44 до 50 МВт. Тривають роботи з реконструкції гідроагрегатів №1 та №2.

ЕКСКУРСІЇ

Відвідати Середньодніпровську ГЕС, або будь-яку іншу станцію у містах, де розташовані філії компанії Укргідроенерго, можна попередньо домовившись з керівництвом про дату, час та програму відвідин (адреси філій доступні на сайті в розділі «Контакти»). Всі екскурсії для організованих груп школярів та студентів ‒ безкоштовні!

КОНТАКТИ ФІЛІЇ «СЕРЕДНЬОДНІПРОВСЬКА ГЕС»

Директор: Вадим Медьєши

адреса: 51918, Україна, Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вул. Рєпіна, 22

телефон:

+38 05695 55 359

+38 05695 55 300

електронна пошта канцелярії:

[email protected]

карта:

Переглянути фото та відео станції можна у фотогалереї та відеоархіві.