Київська ГЕС є однією з найбільших та найскладніших інженерних споруд Київського регіону. У 1964 році будівництво станції допомогло вирішити два головних питання: забезпечення Київщини питною водою та електроенергією. Сьогодні на ГЕС працює понад 500 людей. І «Вечірка» вирішила познайомити читачів із киянами, які вже багато років працюють у гідроенергетичній галузі. Про їх життєвий та професійний шлях — у нашому сьогоднішньому матеріалі, - Київ Вечірній.
Панченко Руслан Миколайович. Начальник зміни оперативної служби філії «Каскад Київських ГЕС і ГАЕС»
«Коли проходив під час навчання в інституті практику на тепловій електростанції, то мені не сподобалось — дуже шумно. Коли почав працювати — зовсім інші відчуття: тихо, красиво та дихається легше».
Моя робота на Київській ГЕС розпочалася після закінчення Київського політехнічного інституту, де я навчався на факультеті електроенерготехніки та автоматики. Дізнався, що на станції є відкриті вакансії, відтоді й розпочався мій професійний шлях у гідроенергетиці, який триває ось вже 20 років.
За цей час я виріс до посади начальника зміни оперативної служби. До речі, мій брат-близнюк також працює в електротехнічному цеху Київської ГЕС майстром групи дільниці з ремонту та обслуговування електротехнічного обладнання.
До кола моїх професійних обов’язків входить оформлення заявок на вивід обладнання в ремонт. Також на мені лежить відповідальність щодо виконання добового графіка з виробництва електроенергії.
Мій робочий день триває 12 годин, зміни бувають як в денний, так і в нічний час. На початку зміни ми отримуємо заявки на ремонтні роботи. Узгодивши їх у диспетчера, виводимо обладнання. Керування станцією здійснюється за допомогою комп’ютерних систем. Ми підключаємо ту кількість техніки, яка закладена у графіку на цей день. Генератори передаємо під керування НЕК «Укренерго». Тобто зміна навантаження відбувається вже автоматично.
Бадилевич Віра Василівна. Маляр п’ятого розряду дільниці експлуатації та ремонту споруд гідротехнічного цеху Київської ГЕС
«Я брала участь у фарбуванні крану на висоті 27-30 метрів над рівнем робочих майданчиків».
Одного дня дізналась про набір до училища на спеціальність «Маляр» і вирішила спробувати. Мене зарахували.
До Київської ГЕС працювала на атомній станції, що в Прип’яті.
На гідроелектростанції працюю маляром п’ятого розряду вже 16 років. Робота проходить на дільниці експлуатації та ремонту споруд ГЕС. Відповідаю за роботи з фарбування та ремонту поверхонь. Я можу працювати з різними фарбами на різних покриттях, а також з різного роду електричним інструментом, що використовується під час виконання малярних робіт.
Пам’ятаю, якось брала участь у фарбуванні козлового крана. Необхідно було здійснювати роботи на висоті 27-30 метрів над рівнем робочих майданчиків. Але я висоти не боюся, тим більше звідти відкривається неймовірний краєвид на Київське водосховище.
Кожного року ми фарбуємо пам’ятний знак — кам’яну чайку, яка є однією з візитівок Київської ГЕС і розташовується на вишгородській набережній. Після ремонтів гідроагрегатів фарбуємо «кожух» гідроагрегату, а також інше обладнання.
Кірієнко Юрій Володимирович. Електрослюсар з ремонту електроустаткування Київської ГАЕС
«Я з дитинства знав про гідроенергетику, оскільки коли ми з батьками виїжджали за місто, проїжджали повз гідроелектростанції. Тому коли мені запропонували вакансію на Київській ГАЕС, то одразу погодився».
Працюю на Київській ГАЕС вже вісім років. Увесь цей час займаюся ремонтом електричного обладнання. Робота досить небезпечна, оскільки маю допуск до обладнання напругою понад 1000 В. Це, наприклад, трансформатори, блокові двигуни, розподільчі пристрої.
Зазвичай ми займаємося поточними ремонтами, тобто підтримкою обладнання в робочому стані. Адже краще заздалегідь провести ревізію обладнання, аніж потім усувати наслідки непередбачуваних ситуацій.
Електростанція працює цілодобово і все обладнання має бути справним, аби не було збоїв у забезпечені електроенергією Об’єднаної енергосистеми. Іноді буває нелегко, але мені подобається моє місце роботи.
Касьянюк Ярослав Леонідович. Директор філії «Каскад Київських ГЕС і ГАЕС» ПрАТ «Укргідроенерго»
«Під час будівництва даної станції вирішувалися декілька важливих питань: задоволення потреб столиці у питній воді, забезпечення населення електроенергією та зниження ризиків підтоплення районів Києва. Адже раніше часто відбувалося підтоплення Подолу та інших місцин. Тепер це питання знято з порядку денного».
На філії «Каскад Київських ГЕС і ГАЕС» я працюю вже 21 рік. Але спеціальність, пов’язану з гідроенергетикою, обрав не з першого разу. Спочатку закінчив Київський міжнародний університет цивільної авіації та отримав спеціальність «Експлуатація авіаційної наземної техніки». Тобто, я — інженер-механік з експлуатації та ремонту технічних засобів.
По закінченні вишу вирішив пов’язати своє життя з професією, яку знав з дитинства — з енергетикою. Мої батьки усе життя працювали в цій галузі. Тому пішов на Київську ГЕС на посаду машиніста гідроагрегатів турбінного цеху. Це надзвичайна споруда: ми маємо змогу завдяки силі води отримувати електроенергію. Жодного разу не пошкодував, що зробив такій вибір. Сьогодні очолюю філію «Каскад Київських ГЕС і ГАЕС» ПрАТ «Укргідроенерго».
Наразі мій звичайний робочий день відрізняється від тих днів, коли я працював у цеху — стало більше відповідальності. Координую усі виробничі підрозділи та несу персональну відповідальність за кожного співробітника, адже від дій членів колективу гідроенергетиків залежить надійна та безперебійна робота станції. А це, своєю чергою — складова енергетичної безпеки країни.
В позаминулому році на Київській ГАЕС ми ввели в промислову експлуатацію гідроагрегат №2, а торік — гідроагрегат №6. Наразі ведуться роботи з реконструкції гідроагрегату №4. Це надзвичайно важливий проєкт, в рамках якого було збільшено потужність агрегатів, значно продовжено термін експлуатації, а також поліпшено їх екологічні характеристики.
На Київській ГЕС також проводяться планові ремонти згідно з графіком, що дозволяє з впевненістю говорити про те, що станція з її гідротехнічними спорудами перебуває в працездатному стані, відповідає проєктним вимогам і може виконувати своє функціональне призначення в заданих режимах.
Окрім того, торік Київська ГЕС успішно пройшла відповідні випробування і була включена до реєстру постачальників допоміжних послуг, який відкрився після запуску нового ринку електроенергії. А це є ще одним кроком до енергетичної незалежності України.
Джерело: «Вечірній Київ»
Читайте також:
Як Київська ГЕС врятувала Київ від затоплень
Семен Поташник: вдячний долі, що пов’язала моє життя з гідроенергетикою
- 142